Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

zss

fot. Zespółu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Gliwicach

Zespół Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Gliwicach i działający przy nim Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej zdobyły bardzo ważne wyróżnienie. Gliwicki „Korczak” został uznany za najlepszą szkołę zawodową wśród 132 placówek w kraju, realizujących innowacyjne programy promujące kształcenie zawodowego.

Idea łącząca zdobywanie wiedzy z aktywnością zawodową osób niepełnosprawnych została oceniona przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Fundację Funduszy Współpracy jako najlepsza praktyka, z której inni powinni brać przykład.

– Innowacyjność gliwickiego przedsięwzięcia została doceniona w skali całego kraju stając się wzorem dla innych szkół zajmujących się kształceniem zawodowym. W dynamicznie rozwijających się Gliwicach nie zapomniano o osobach z niepełnosprawnościami tworząc im możliwość aktywności zawodowej – mówi Tomasz Ocieczek, dyrektor Zespół Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Gliwicach.

Miasto Gliwice, jako pierwsze w Polsce, powołało zakład aktywności zawodowej przy placówce kształcącej osoby niepełnosprawne. Zaczął on działać przy ulicy Dolnej Wsi w grudniu 2015 roku. Zakład wykonuje usługi z zakresu poligrafii i introligatorstwa, a także zajmuje się profesjonalnymi pracami porządkowymi. Zatrudnienie znajdują tam absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych, a obecni uczniowie przyjmowani są na praktyki. Praca na 0,55 etatu w oparciu o ustawę o rehabilitacji społeczne i zawodowej połączona jest z godzinną rehabilitacją.