Studnie wodomierzowe oferowane pod adresem http://www.eko-intech.pl/studnie-wodomierzowe to rozwiązanie przeznaczone dla właścicieli budynków – mieszkalnych oraz użytkowych – w których, z różnych względów nie można zamontować wodomierza wewnątrz budynku. W praktyce studzienka wodomierzowa zabezpiecza licznik wody przed zalaniem i zamarznięciem, jednocześnie umożliwiając przeprowadzanie odczytów kontrolnych zużycia wody. Studzienki wodomierzowe nie mają wiec nic wspólnego z konstrukcjami typu zabudowa studni oraz studniami ogrodowymi, choć mogą być wykorzystywane na działkach rekreacyjnych typu ROD.
Wodomierz – jak powinien być zabezpieczony?
Wodomierz, jak sama nazwa wskazuje mierzy ilość przepływającej wody, co w praktyce sprowadza się do mierzenia zużycia wody bieżącej w danym olicznikowanym obiekcie. Jednak, żeby odczyt był prawidłowy wodomierz musi zostać odpowiednio „podpięty” do instalacji oraz zabezpieczony przed potencjalnymi uszkodzeniami. Sprowadza się to do licznych wymogów, jakie musi spełniać miejsce instalacji wodomierza.
Obowiązujące w Polsce normy określają dwa miejsca, w jakich może zostać umieszczony wodomierz. Pierwszym jest piwnica lub parter budynku, drugim studnia wodomierzowa. W przypadku umieszczenia wodomierza w budynku należy pamiętać o tym, że powinien się on znajdować w specjalnym wydzielonym i zamkniętym przed dostępem osób niepowołanych pomieszczeniu. Pomieszczenie to powinno skutecznie zabezpieczać wodomierz przed zalaniem wodą lub fekaliami, a także przed ewentualnym zamarznięciem. Dodatkowo dopuszcza się instalację wodomierza w ogrzewanym garażu budynku jednorodzinnego. Przy czym, jak już kilka razy wskazano – miejsce to musi mieć dodatnią temperaturę oraz być zabezpieczone przed zalaniem. Drugim miejscem, w którym można umieścić wodomierz jest studnia wodomierzowa. Studzienki wodomierzowe umieszcza się poza budynkiem, jeśli takowy nie jest podpiwniczony, a na parterze budynku nie sposób wydzielić odpowiedniego miejsca na wodomierz. Studnie wodomierzowe sprawdzają się także w przypadku nieruchomości, które są położone powyżej 15 metrów od linii rozgraniczającej nieruchomość od ulicy.
Studnia wodomierzowa to także dobre rozwiązanie w przypadku działki rekreacyjnej, na której znajduje się dom letniskowy. Wówczas mamy pewność, iż pod naszą nieobecność wodomierz nie zamarznie przysparzając nam dodatkowych problemów.
Studnia wodomierzowa – jak to działa?
Studnie wodomierzowe działają na zasadzie termosu. Można je montować niezależnie od panujących na posesji warunków gruntowych i wodnych. Ich główną cechą jest utrzymywanie dodatniej temperatury niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Jest to możliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, dno wraz z włazem rewizyjnym oraz zabudową studni wodomierzowej (najczęściej jest to obsybka betonowa) utrzymują dodatnia temperaturę wewnątrz studni. Po drugie, na temperaturę w środku ma wpływ także ciepło, które oddaje ziemia. Zabezpieczony w ten sposób licznik wody nie zamarza i nie jest zalewany przez wody gruntowe lub przesiąkające w głąb gruntu wody opadowe. Dodatkową zaletą, jaką posiadają dobre studnie wodomierzowe jest stosunkowo niewielki rozmiar, co sprawia, że studzienka jest praktycznie niewidoczna i nie ingeruje nadmiernie w zagospodarowanie przestrzenne działki.
Wodomierz zimą
Inwestorzy, którzy nie zdecydowali się na studzienki wodomierzowe muszą pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wodomierza, szczególnie zimą. Jeśli znajduje się on w piwnicy, powinniśmy się upewnić, że wszystkie okna są tam szczelnie zamknięte, a temperatura nie spada poniżej 00C. To samo dotyczy wodomierzy umiejscowionych w garażach. Garaż musi być ocieplany, a brama garażowa szczelna.