II Koncert Noworoczny Powiatu Gliwickiego
3 lutego w Wielowsi odbył się II Koncert Noworoczny Powiatu Gliwickiego. Tym razem wystąpiły dwa świetne zespoły – Blaskapelle ze Świbia oraz B.A.R. z Paniówek.

Goście dopisali, m.in. w osobach posłanek na Sejm RP – Barbary Dziuk i Krystyny Szumilas, włodarzy gmin i przewodniczących rad gmin powiatu, radnych Rady Powiatu Gliwickiego oraz radnych Rady Gminy Wielowieś, laureatów nagrody Bene Meritus, dyrektorów powiatowych jednostek organizacyjnych i innych znamienitych mieszkańców powiatu.

- Ideą koncertów jest promocja potencjału muzycznego naszego powiatu – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Z dumą i radością muszę podkreślić, że na terenie powiatu gliwickiego mamy naprawdę wiele wspaniałych zespołów, grających rozmaitą muzykę. Chcemy je prezentować szerszej widowni. Dwa lata temu, podczas pierwszego koncertu noworocznego występowały dla nas zespół Przebudzenie z Pyskowic oraz Orkiestra Dęta Kotulin. W tym roku naprawdę cudowny koncert dali młodzi ludzie ze Świbia, a prawdziwą śląską biesiadę zaproponował Eugeniusz Loska ze swoim zespołem  B.A.R.

Orkiestra Blaskapelle Świbie powstała w 2013 r. z muzyków orkiestry tamtejszego kościoła pw. św. Mikołaja. Przez 6 lat wypracowała sobie  wysoką renomę w naszym regionie. Grała także poza granicami kraju: dwukrotnie w Czechach i dwa razy w Niemczech – dzięki współpracy Powiatu Gliwickiego z partnerskimi powiatami Calw i Mittelsachsen. Grała dla Radia Piekary, Radia Opole i Radia Silesia oraz występowała w Telewizji Silesia. Blaskapelle to wielokrotny laureat przeglądów, festiwali i parad orkiestr. Jej największym sukcesem był ubiegłoroczny koncert na 5-lecie kapeli z mistrzem trąbki, wirtuozem Vlado Kumpanem podczas dożynek w Świbiu. Muzycy wydali już dwie płyty. Grają z pasją, ciągle udoskonalając repertuar. Szefem orkiestry jest Andrzej Damaszek.

Natomiast grupa B.A.R. powstała w 1996 r. w Paniówkach (gm. Gierałtowice). Wszyscy członkowie zespołu są rodowitymi Ślązakami, w swych piosenkach nawiązują przede wszystkim do regionalnej tradycji, okraszając występy śląskim humorem. Znani są z biesiad, karczm piwnych, imprez tanecznych, jak i dużych koncertów plenerowych. Ich piosenki regularnie emitowane są w lokalnych rozgłośniach radiowych, natomiast teledyski można zobaczyć w publicznych i komercyjnych stacjach telewizyjnych. Cieszą się one ogromną popularnością wśród słuchaczy oraz widzów, co potwierdzają wysokie miejsca na regionalnych listach przebojów. Do największych sukcesów muzycy zaliczają m.in. zdobycie I miejsca na Drugim Festiwalu Szlagierów w Zabrzu w 2001 r. Najpopularniejsza ich piosenką są „Gołębiorze”. Zespół tworzy czterech muzyków:   Eugeniusz Loska – instrumenty klawiszowe/śpiew, Andrzej Macha – akordeon, Bronisław Matula – trąbka/śpiew,  Paweł Śmieja – saksofon/klarnet.

Koncert, który odbył się w pięknej sali restauracji Oaza, zorganizował Zarząd Powiatu Gliwickiego we współpracy z Wójtem Gminy Wielowieś, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi i restauracją Oaza w Wielowsi.