Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Zadbanie o zdrowe serce to absolutna podstawa, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak prawidłowo pracujący mięsień sercowy jest ważny dla ich organizmu. To dzięki niemu bezproblemowo pracuje cały układ krążenia i możliwe jest prawidłowe wykonywanie codziennych czynności – od nauki i pracy, aż do uprawiania sportu. Jeżeli chcesz zapewnić sobie zdrowe serce, nie potrzebujesz wiele – oto 7 najważniejszych zasad, dzięki którym Twoje serce będzie silne każdego dnia!

Zdrowe serce – zachowasz je dzięki tym 7 zasadom

Po pierwsze – Pozostań aktywny

Jeżeli chcesz, aby Twoje serce pracowało prawidłowo i chcesz uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z jego funkcjonowaniem, pozostań w ruchu. I nie mówimy tutaj o tym, by uprawiać wyczynowo sport, ale np. udać się na choćby kilkudziesięciominutowy spacer każdego dnia. Ma to szczególne znaczenie wśród tych osób, które prowadzą siedzący tryb życia, pracując np. 8 godzin dziennie w biurze. Dzięki temu zadbasz o podstawową wydolność serca, dotlenisz je i sprawisz, że będzie pracowało prawidłowo każdego dnia.

Po drugie – Dbaj o dietę

Cholesterol to problem bardzo dużej liczby osób, które niespecjalnie przejmują się dietą i spożywają dużo niewłaściwych tłuszczy. Jak się okazuje, cholesterol ma bardzo duży wpływ na zdrowe serce, o czym przypominają specjaliści. Ogranicz szkodliwe tłuszcze zwierzęce i postaw na te roślinne, dzięki którym nie będziesz dostarczać swojemu organizmowi szkodliwych składników, a tym samym nie narazisz swojego mięśnia sercowego na przyszłe, potencjalne problemy.

Po trzecie – Spożywaj magnez, wapń i potas

To właśnie dzięki tym pierwiastkom, układ krążenia pracuje dużo lepiej, a co za tym idzie – serce jest zdrowsze. Wybieraj więc produkty, które zawierają w sobie magnez, wapń i potas. Co należy jeść, aby lepiej wpłynąć na serce? Przede wszystkim ryby, banany, pomidory, kasze czy pieczywo razowe. Warto również spożywać kiełki, a także poszukuj źródeł błonnika. Dzięki takiej diecie, pozbawionej cukru i soli, będziesz w stanie lepiej zadbać o swoje zdrowe serce.

Aby zachować zdrowe serce – 7 najważniejszych zasad

Po czwarte – jedz i pij regularnie

Jak zadbać o układ krwionośny? Okazuje się, że bardzo istotne w tej kwestii jest spożywanie dużych ilości wody, a także regularne spożywanie posiłków – najlepiej w ilości 4-5 razy dziennie. Oczywiście nie powinny być do bardzo duże porcje, a jedynie takie, które pozwolą Ci się najeść. Pamiętaj przy tym, by posiłki te były w składniki, o których mowa w poprzednim punkcie!

Po piąte – Spożywaj błonnik

Błonnik to niezwykle istotny składnik, który bardzo pozytywnie wpływa na proces trawienia i powoduje, że dłużej utrzymuje się poczucie sytości. Sprzyja więc odchudzaniu, a także pomaga usuwać z organizmu szkodliwe toksyny. Jego niedobory mogą prowadzić do chorób układu krążenia. Jeżeli więc chcesz mieć zdrowe serce, szczupłą sylwetkę i lepiej funkcjonować każdego dnia, postaw na posiłki bogate właśnie w błonnik.

Po szóste – nie stresuj się i odpoczywaj

Niestety, choć stresu unikać jest bardzo trudno, warto zrobić wszystko, aby w naszym życiu było go jak najmniej. Częste nerwy i brak kontroli powodują, że praca serca jest zaburzona, a to z kolei może doprowadzić do różnych problemów – np. zawału mięśnia sercowego. Jeżeli chcesz zachować zdrowe serce, pamiętaj również o odpoczynku i relaksie – ciągłe życie w biegu jest szkodliwe i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, również jeżeli chodzi o układ krążenia.

Po siódme – Przeprowadzaj badania serca

Pamiętaj, by zgodnie ze znaną maksymą, zapobiegać, a nie leczyć. Dlatego też chcąc zachować zdrowe serce, zgłaszaj się na regularne badania – jednym z tych podstawowych jest echo serca, dzięki któremu specjalista sprawdzi, czy Twoje serce pracuje prawidłowo i czy nie dosięgnęły go jakiekolwiek choroby. Samo badanie jest bardzo krótkie, trwa zaledwie 30 minut i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Dzięki niemu w porę rozpoczniesz leczenie i będziesz mógł znowu cieszyć się prawidłową pracą swojego układu krążenia!