UM Gliwice: Wyróżnienie dla gliwickiej wystawy
fot. UM Gliwice
Ekspozycja Żydzi na Górnym Śląsku” prezentowana w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich zdobyła wyróżnienie w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2018. To kolejny dowód uznania dla pracy naszych muzealników.
Gliwicka ekspozycja znalazła się w gronie pięciu najciekawszych wystaw zorganizowanych w muzeach w całej Polsce w 2018 roku. Internetowe głosowanie zostało przeprowadzone przez Muzeum Historii Polski i portal Historia.org.pl . To już drugie wyróżnienie dla naszej wystawy po I miejscu w konkursie na Wydarzenie Muzealnego Roku organizowanym przez marszałka województwa śląskiego.
Wystawa stała Żydzi na Górnym Śląsku” została otwarta dla publiczności w grudniu 2018 roku, z miejsca przyciągając w mury oddziału Muzeum w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego miłośników historii i kultury żydowskiej z kraju i zagranicy. Kuratorką ekspozycji jest Bożena Kubit, kierownik Działu Etnografii gliwickiego muzeum. Na wystawie można zapoznać się z wielowiekową obecnością Żydów na historycznych terenach Górnego Śląska od średniowiecza aż po czasy współczesne.
Zwiedzający Dom Pamięci Żydów Górnośląskich oglądają cenne eksponaty, czytają informacje na tablicach, używają ekranów dotykowych, a nawet słuchają z głośników żydowskiej muzyki. Wszystkie materiały są dostępne w języku polskim i angielskim, a bilet wstępu kosztuje tylko 1 zł. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, godziny otwarcia muzeum są dostępne na stronie Kultura.gliwice.eu . (mm)
Ważna nagroda dla gliwickiej wystawy
Przywracamy pamięć o Żydach z Górnego Śląska
Ostatnie Artykuły

Na gliwickich ulicach ruszyły łaty, a po świętach wejdą większe remonty

Sośnica szykuje dzień bez marnowania jedzenia i otwarcie nowej lodówki społecznej

Szafirowa dostanie świateł, a szkolne przejście przestanie kusić pośpiechem

Na Lipowej i Bojkowskiej ruszą roboty, które przytną ruch po świętach

W Gliwicach każde nowe dziecko dostanie własne drzewo i swój zielony ślad

W Gliwicach świąteczny stół znów połączył potrzebujących i władze miasta

Gliwice dostaną siedem elektrycznych Irizarów, które mają zmienić miejskie kursy

Nocą tunel na DTŚ znika z ruchu, a pod ziemią trwa cichy przegląd

Przy Szafirowej ruszy sygnalizacja, która ma zatrzymać pędzące auta

Rower wraca na ulice - jeden brak może skończyć się tragedią

Nowy salon CentrumRowerowe.pl 1 kwietnia otwiera swoje drzwi w Zabrzu!

Gliwickie ulice wchodzą w rytm sprzątania, a kierowcy muszą patrzeć na znaki

Gliwice odzyskują ulice, a za nielegalne reklamy padają wysokie kary

