Coraz częściej mówi się, że spawacz to zawód przyszłości. Decydując się na tę profesję trzeba uzbroić się w cierpliwość i poświęcić dużo czasu na doskonalenie swoich umiejętności. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą się początkującym spawaczom.

 

Dobór odpowiedniego stroju

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spawania należy zadbać o odpowiedni strój. Podstawą są wykonane ze skóry rękawice, które ochronią dłonie przed oparzeniem. Doświadczeni spawacze radzą, aby do pracy zakładać bawełnianą koszulę, ewentualnie kurtkę z bawełnianymi rękawami. Zabezpieczą one ramiona przed promieniami UV. Nie można też zapomnieć o masce z filtrami, która zapewni ochronę oczom. Nawet krótkotrwałe spawanie bez właściwego stroju może mieć negatywny wpływ na zdrowie, a w szczególności na wzrok.

 

Przygotowanie materiału

Materiał przeznaczony do spawania musi być oczyszczony z resztek farby czy rdzy. Jeśli zostaną na nim zanieczyszczenia, możemy mieć problem z zajarzeniem łuku. Poza tym mogą one wpłynąć na nagłą zmianę kierunku spawania i zmniejszyć wytrzymałość spoiny. W zależności od materiału do czyszczenia możemy użyć szlifierki kątowej ze ścierną tarczą, ewentualnie ręcznej, stalowej szczotki. Przed włączeniem spawarki należy się również upewnić, że dobraliśmy dobry drut spawalniczy. W przypadku cienkich metali powinien mieć on małą średnicę, a grubszych – większą.

 

Trzymanie palnika

To, w jaki sposób trzymamy palnik ma bardzo duży wpływ na efekt pracy. Co prawda niektóre metody dają możliwość spawania tylko jedną ręką, ale fachowcy radzą, aby sprzęt trzymać przy pomocy obu dłoni. To gwarantuje łatwiejszą kontrolę położenia palnika. Jeśli odchylimy jego końcówkę od pionu, zyskamy lepszy podgląd na to, co dzieje się pod nią. Zaleca się, aby końcówka prądowa znajdowała się w odległości 6, maksymalnie 10 mm nad spawanym materiałem.

Poza samym sposobem trzymania palnika istotna jest też technika spawania. Nie powinno się poruszać pistoletu spawalniczego po prostej linii. Lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie niewielkich pętli wykorzystując do tego koliste ruchy. W ten sposób można uzyskać bardziej wytrzymałą spoinę, a do tego uniknąć powstawania niewielkich szczelin.

 

Przygotowanie do niespodziewanych problemów

Jak twierdzą spawacze, podczas pracy może niespodziewanie dojść do nieprzewidzianych problemów. Trzeba być na to przygotowanym i wiedzieć, jak szybko zareagować. Bardzo ważne jest przygotowanie teoretyczne, które pozwala na znalezienie źródła kłopotu. Dla przykładu, jeśli spoina gromadzi się na czubku pistoletu, a nie rozlewa się, prawdopodobnie ustawiliśmy zbyt wysokie napięcie prądu. Może to także przyczynić się do powstawania dziur w spawanym metalu. Dobry spawacz wie, jak wyjść z każdej trudnej sytuacji.

 

Dobór sprzętu

To, czym spawamy także ma duże znaczenie. Spawarka powinna być łatwa w obsłudze, solidna i mieć dobre parametry techniczne (m.in. amperaż). Nie bez znaczenia są dodatkowe funkcje ułatwiające spawanie przy użyciu konkretnych metod, takie jak Arc Force (regulacja dynamiki łuku spawalniczego) czy Hot Start (inaczej Gorący Start). Mając wątpliwości, którą spawarkę wybrać powinniśmy poznać krążące na ich temat opinie. Pod tym adresem znajduje się zestawienie kilku popularnych inwertorowych modeli, które dobrze sprawdzają się w przydomowym garażu, jak i półprofesjonalnym warsztacie. Zapoznanie się z recenzjami na temat poszczególnych urządzeń ułatwia dokonanie wyboru, ponieważ w ten sposób poznajemy ich wady i zalety.