Jeżeli zastanawiamy się nad budową domu, lub jesteśmy w trakcie jego budowy to ważne jest to, aby na początku wykonać wszystkie prace w odpowiedni sposób. Aby można było cieszyć się efektami na długie lata, bez potrzeby ciągłej naprawy i remontu. Najważniejsza jest odpowiednia konstrukcja i użyte materiały, nie warto oszczędzać na jakości. Bardzo ważna jest izolacja przeciwwilgociowa fundamentów, która zabezpieczy budynek przed wilgocią. Szczególnie ważna jest izolacja starych fundamentów i odpowiednia izolacja piwnicy. Izolacja fundamentów w starym domu wymaga nakładu czasu i pracy, ale w dzisiejszych czasach, przy użyciu odpowiednich materiałów i narzędzi można w łatwy sposób ją wykonać. Izolacje przeciwwilgociowe pozwolą na uniknięcie wnikania wody do fundamentów. Hydroizolacja fundamentów może być wykonana na różne sposoby.
Na czym polega pozioma izolacja ścian fundamentowych?
Izolacja pionowa ścian fundamentowych jest jedną z metod izolacji fundamentów, jednak warto zwrócić uwagę na izolację poziomą. Nie należy zapomnieć również o hydroizolacji piwnicy. Jeżeli chodzi o odpowiednio zabezpieczone fundamenty- izolacja pozioma to bardzo dobre rozwiązanie. Hydroizolacyjna powłoka zostaje umieszczona między ścianą a ławą fundamentową, albo między ścianami na parterze budynku a fundamentem. Pracę trzeba rozpocząć od ułożenia papy, która zostanie przyklejone do powierzchni podłoża. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich prac i odpowiednim przygotowaniu powierzchni, można zacząć stawiać fundamenty. Izolacja pozioma chroni podłogę budynku przed przedostaniem się wilgoci z zewnątrz. Chodź dla uzyskania najlepszego efektu warto jest oprócz izolacji poziomej wykonać również izolację pionową. Obie izolację zagwarantują najlepsze efekty. Jednak, żeby prace poszły szybko i sprawnie, trzeba wybrać odpowiednią ekipę budowlaną, która wykona pracę solidnie i sprawnie, przy użyciu najlepszych materiałów. W kwestii izolacji nie warto oszczędzać na materiałach, wydatki związane z naprawianiem szkód będą znacznie większe. Źle wykonana izolacja, przy użyciu niewłaściwych materiałów, powoduje przenikanie wilgoci do wnętrza budynku. Może to powodować powstawanie grzybów i pleśni, co z nie tylko jest nieestetyczne, ale przede wszystkim groźne dla życia i zdrowia domowników. Może prowadzić do problemów z drogami oddechowymi lub alergii. Źle wykonana instalacja to również wyższe koszty ogrzewania domu, szczególnie w okresie zimowym.
Materiały z jakich wykonuje się izolację poziomą fundamentów
Do wykonania izolacji poziomej można wykorzystać różne materiały, między innymi takie jak masa bitumiczna. Która w momencie kiedy ulegnie zastygnięciu tworzy szczelną powłokę, która chroni przed penetracją wody płynącej z gruntu. Kolejnym materiałem za pomocą którego można wykonać izolację poziomą jest folia z PCV. Jej grubość powinna mieć od 0,6 mm do 2mm. Materiał, którego używa się najczęściej do izolacji poziomej jest papa, ponieważ jest ona niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i cechują się wysokim poziomem elastyczności. Na rynku są dostępne papy termozgrzewalne lub papy samoprzylepne. Jeżeli chcemy mieć dobrze przygotowane fundamenty- izolacja pozioma powinna być wykonana w sposób profesjonalny i staranny. Dla pełnej ochrony oprócz izolacji poziomej fundamentów warto przeprowadzić izolację pionową. Metody będą działały najefektywniej. Niektóre można przeprowadzić bez większych problemów. Niektóre wymagają odpowiedniego pozwolenia. Jednak przy budowie domu, czy jego remoncie nie powinno się oszczędzać. Hydroizolacja filarów to zadanie dla profesjonalnej ekipy budowlanej.