Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Klimatyzacja w mieszkaniu - jak dobrać klimatyzator, by spełniał wymagania domowników?

Do niedawna klimatyzacja kojarzyła nam się tylko z zagranicznymi produkcjami filmowymi. Wydawała nam się nieosiągalna i zdecydowanie zbyt droga. Jednak rozwój gospodarczy i technologiczny pozwolił na rozpowszechnienie tej technologii. Aktualnie spotykana jest już nie tylko w biurach i samochodach – ale również w naszych domach rodzinnych. Rozmyślasz nad instalacją klimatyzacyjną? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak dobrać odpowiednie urządzenie, aby spełnić wymaganie wszystkich domowników! Domowa klimatyzacja w Poznaniu jest montowana na przykład przez tę firmę.

Jaki typ klimatyzatora wybrać?

Aktualnie na rynku najbardziej popularne rozwiązania to: klimatyzacja typu split, multisplit i klimatyzacja przenośna. Klimatyzator przenośny idealnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Urządzenie to pobiera nieco więcej prądu, dlatego jest najbardziej efektowne przy okresowym użytkowaniu – tylko w upalne dni. Wbrew pozorom jednak nie można go zamontować gdziekolwiek. Urządzenie to musi skutecznie odprowadzać ciepło z pomieszczenia – dlatego cały czas musi mieć dostęp do okna. Wydalane ciepło może wracać z powrotem – dlatego nie jest to najbardziej wydajne rozwiązanie.

Najczęściej wybierana jest instalacja typu split. Idealnie nadaje się do komfortowego chłodzenia jednego – niezbyt wielkiego pomieszczenia. Urządzenie nie jest drogie, a montaż instalacji niezbyt skomplikowany. Rozwiązanie to jest również niezwykle wydaje – dlatego bezpośrednio wiąże się to z niskim kosztem utrzymania. Idealnie nadaje się do chłodzenia np. pokoju dziennego w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Jeżeli jednak posiadasz dom lub większe mieszkanie i chcesz ochładzać jednocześnie kilka pomieszczeń – wówczas idealnie sprawdzi się klimatyzacja typu multisplit. W przeciwieństwie do typu split składa się z kilku jednostek wewnętrznych. To jednak przekłada się na koszta montażu, gdyż instalacja będzie znacznie bardziej skomplikowana i utrudniona. Czasami tańszym rozwiązaniem może okazać się kilka instalacji split, aniżeli jedna multisplit.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie

Żeby zadowolić wszystkich domowników należy również wybrać odpowiednie docelowe urządzenie. Mam tutaj na myśli głównie moc chłodniczą urządzenia. Odpowiednio dobrana moc chłodnicza pozwala na efektowne i przede wszystkim jak najtańsze użytkowanie z takich usług. Zbyt niska moc może powodować pracę klimatyzatora na najwyższych obrotach, a co za tym idzie – zwiększać rachunki za prąd i skracać jego żywotność. Samo chłodzenie może być wówczas bardzo nieskuteczne. W przypadku zbyt dużej mocy chłodniczej, możliwości urządzenia nie zostaną w pełni wykorzystane. Samo urządzenia będzie się na zmianę włączało i wyłączało – co również wpływa na jego żywotność i pobór prądu.

Na odpowiednie wyliczenia mocy chłodniczej wpływa mnóstwo czynników, takich jak umiejscowienie domu lub mieszkania, wielkość przeszkleń i wiele innych. Jeżeli nie wiesz jak się za to zabrać to skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu urządzeń chłodniczych.