banner

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na wyjątkowo literacką jesień, czyli festiwal „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. W drugiej edycji festiwalu jego osią tematyczną jest reportaż - gatunek z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej. Melchior Wańkowicz, Hanna Krall czy Ryszard Kapuściński bezsprzecznie zapisali się na kartach historii literatury polskiej. Kolejne lata przynoszą jednak ciągle wspaniałe debiuty, ukazują się kolejne książki już uznanych autorów. Reportaż jest chętnie czytany i doceniany. W tym miejscu warto wymienić choćby dwóch ostatnich laureatów Literackiej Nagrody Nike: Cezarego Łazarewicza i Marcina Wichę.

Znakomici goście i wyjątkowe wydarzenia – tak można najkrócej opisać ten cykl. Rozpoczniemy, 3 października o godz. 18.00, mocnym uderzeniem – spotkaniem z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem, korespondentem i pisarzem, autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. W kolejnych będziemy gościć równie ciekawych autorów: Witolda Szabłowskiego, Ewę Winnicką, Annę Smółkę, Agnieszkę Rybak i Wojciecha Tochmana.

Po raz pierwszy w gliwickiej bibliotece odbędzie się LARP (live action role-playing) – aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie jak w improwizowanym teatrze. Akcja gry oparta będzie na twórczości Ryszarda Kapuścińskiego i zostanie rozegrana 12 października o godz. 18.00 w Ruinach Teatru Victoria. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 32 238 26 24, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W cyklu październikowych wydarzeń znajdą się również warsztaty fotograficzne, filmowe oraz artystyczne. Na zakończenie, w sobotę 26 października zaproponujemy grę miejską, w której będziemy się wcielać w rolę korespondentów poszukujących informacji do napisania reportażu.

Przez cały październik we wszystkich filiach MBP można również sprawdzić swoją wiedzę w quizie o mistrzach polskiego reportażu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie www.biblioteka.gliwice.pl

Organizację festiwalu wspierają: CH Forum, Teatr Miejski w Gliwicach, GCOP, MOMO Restaurant & Wine, Stowarzyszenie „Od deski do deski”. Działanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kalendarz spotkań autorskich i wydarzeń towarzyszących przedstawia się następująco:

3 października, godz. 18.00, Scena Forum – Wojciech Jagielski

11 października, godz. 18.00, Restauracja MOMO – Witold Szabłowski

12 października, godz. 18.00, Ruiny Teatru Victoria - LARP

17 października, godz. 17.00, COK Perełka – Ewa Winnicka i spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk „NON-FICTION po Polsce”

18 października, godz. 18.00, Sala Wystawowa Filii nr 1 – panel dyskusyjny „Kresowe marzenia II RP – Anna Smółka, Agnieszka Rybak, autorki książki pt. „Wieża Eiffla nad Piną”

25 października, godz. 18.00, Sala Wystawowa Filii nr 1 – Wojciech Tochman.

26 października, godz. 10.00, Biblioteka Centralna – gra miejska

Zapraszamy również na:

- 5 października, godz. 11.00 Reportaż na warsztacie - warsztaty artystyczne, które poprowadzi Marta Frąckowiak z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego

- 12 października, godz. 10.00 warsztaty filmowe - sala wystawowa Filii nr 1 - prowadzenie – Tadeusz Połomski, instruktor koła filmowego Młodzieżowego Domu Kultury.

- 19 października, godz. 10.00 warsztaty fotograficzne dla dorosłych i młodzieży - sala wystawowa Filii nr 1 - prowadzenie Mateusz Orszulski.