Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Przyjąć czy odrzucić spadek? Pomoże kancelaria prawna

Spadek otrzymany po zmarłej osobie można zarówno przyjąć, jak również można go odrzucić. Jak podjąć najkorzystniejszą decyduję?

W spadku można dostać nie tylko mieszkanie czy oszczędności zgromadzone na koncie. Spadek może oznaczać także problemy, a mianowicie dziedziczenie długów osoby zmarłej. Aby spadkobiercy nie byli jednak narażeni na konsekwencje zadłużenia spadkodawcy, mogą oni zdecydować się na inne opcje niż przyjęcie spadku wprost. Jakie są formy przyjęcia lub odrzucenia spadku przewidziane w polskich przepisach prawnych? O czym powinniśmy pamiętać, gdy chcemy podjąć jak najlepszą dla nas decyzję? Gdzie szukać ewentualnej pomocy?

Gdy otrzymujemy spadek:

  • możemy przyjąć spadek wprost – czyli przyjmujemy go zarówno z aktywami, jak również pasywami, czyli długami
  • możemy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli do wysokości zadłużenia – gdy pasywa przewyższają aktywa, wówczas spadkobiercy nie otrzymują niczego, gdy natomiast aktywa są wyższe od pasywów, wtedy otrzymują nadwyżkę
  • możemy odrzucić spadek całkowicie – wtedy odrzucamy zarówno aktywa, jak i pasywa spadku

Wtedy, gdy nie podejmiemy żadnej decyzji, wówczas przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli możemy zyskać, ale nie możemy na nim stracić. Jeśli będziemy chcieli przyjąć spadek wprost lub całkowicie go odrzucić, mamy na to pół roku od momentu dowiedzenia się o spadku. Odpowiednie oświadczenie należy złożyć wtedy w sądzie albo u notariusza.

Wpis powstał we współpracy z kancelarią prawną z Gliwic: http://www.klgkancelaria.pl/

Gdzie szukać pomocy w związku ze spadkiem?

Niestety, sprawy spadkowe bardzo często bywają skomplikowane i wymagają odpowiedniej wiedzy prawnej. W takim przypadku, gdy mamy wątpliwości, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, czyli z prawnikiem. Dobra kancelaria prawna Gliwice czy też z innego miasta będzie mogła rozwikłać nasz problem prawny i doradzić, jak postąpić w danym przypadku. Gdy pojawią się problemy związane z niezgodą na podział majątku po zmarłym przez spadkobierców, kancelaria prawna może także pomóc klientowi w takich sytuacjach, reprezentując go podczas toczących się rozpraw sądowych.