Bourbon a whisky – jakie są między nimi różnice?

Na świecie istnieje wiele odmian whisky. Osobom niezaznajomionym w temacie może więc być ciężko odróżnić je od siebie. Po przeczytaniu niniejszego artykułu może być z tym o wiele lepiej.

Co kryje się pod nazwą whisky?

Termin ten oznacza trunek wyprodukowany z wody, mieszanki zbóż i drożdży. W zależności od regionu wykorzystuje się różne gatunki zbóż. W kolebce whisky, czyli Szkocji oraz Irlandii, króluje jęczmień. To on jest głównym składnikiem single malt whisky. Trunek ten jest jednym z najbardziej cenionych na świecie. Szkoci wędzą whisky w torfowym dymie, co mocno wpływa na jej smak. Dzięki temu procesowi ma ona charakterystyczny, ziemisty posmak. Z takiego zabiegu zrezygnowali natomiast Irlandczycy, którzy lubują się w bardziej łagodnych i słodkich odmianach. Istotny jest także okres leżakowania. Zazwyczaj przetrzymuje się je w używanych, dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata. Im dłużej single malt whisky leżakuje, tym większą wartość posiada. Poza tym, warto też pamiętać o whisky zbożowej i mieszanej. To także bardzo popularne odmiany tego trunku na świecie. Na Szkotach i Irlandczykach wzorują się inne regiony produkujące whisky. Mamy tu na myśli chociażby Japończyków, którzy zajmują się tym od niedawna, a już zdążyli zdobyć uznanie specjalistów na całym świecie.

Bourbon a whisky – czym się różnią?

Whisky amerykańskie natomiast jest nieco inne od tego, które znamy z Europy. Najbardziej rozpoznawalnym trunkiem jest bourbon. Powstaje on w Kentucky, które śmiało możemy nazwać kolebką tego rodzaju whisky. Różnice między bourbon a whisky są bardzo dobrze widoczne. Najważniejszą jest rodzaj wykorzystywanego zboża. Bourbon bazuje bowiem na kukurydzy. Musi jej być w mieszance przynajmniej 51%. Jednak producenci stosują nawet takie o zawartości 70%. Znajdziesz je chociażby tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/. Kolejną różnicą między bourbonem a whisky jest proces leżakowania. Amerykański trunek leżakuje bowiem w nowych dębowych beczkach, które są dodatkowo opalane od środka. Mimo tych wszystkich różnic, każdy z nich posiada unikalny smak i aromat, który został doceniony przez koneserów na całym świecie.