Wynajem długoterminowy a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa – to od niej zależy, czy zostanie nam udzielona pożyczka. Określana jest przede wszystkim na podstawie naszych dochodów – jeśli są na niskim poziomie, być może spotkamy się z odmową udzielenia kredytu.

Alternatywą dla samochodu na kredyt może okazać się wynajem długoterminowy – jednak czy i on zależny jest od zdolności kredytowej?

Leasing – alternatywa dla klasycznego kredytu

Podstawową alternatywą dla kredytu jest leasing, który sam w sobie też jest formą pożyczki kredytowej. Spłacamy sumę kredytu nie bankowi, lecz wypożyczalni samochodów, która wynajmuje nam pojazd. Z każdą następną ratą zbliżamy się do posiadania samochodu na własność. Jest więc to idealna opcja dla osób, które korzystają z usług wypożyczalni aut po to, aby pod koniec umowy wykupić użytkowany pojazd.

Oczywiście taka forma wynajmu wymaga od nas odpowiedniej zdolności kredytowej, jednak istnieje szansa na to, że wypożyczalnia posiada szerszy wybór kredytodawców – nie musimy ograniczać się wyłącznie do naszego banku.

Wynajem długoterminowy – czy firma weryfikuje zdolność kredytową?

Okazuje się, że zdolność kredytowa dzierżawcy nie jest weryfikowana w przypadku wynajmu długoterminowego. Można powiedzieć, że zabezpieczeniem jest tu wynajmowany samochód – jeśli klient przestaje spłacać raty za wynajem, pojazd wraca do wypożyczalni. Inaczej jest oczywiście w sytuacji, w której kupujemy dany przedmiot na kredyt. Możemy spotkać się z komornikiem i kłopotami – jednak przedmiot należy cały czas do nas, w przeciwieństwie do auta, które jest cały czas własnością wypożyczalni.

Wynajem długoterminowy jest również o wiele bardziej opłacalny, jeśli nie chcemy wiązać się z wybranym samochodem. To opcja dla osób, które cenią sobie wygodę i jednocześnie nie chcą obniżać swojej zdolności kredytowej. Oznacza to, że korzystając z wynajmu długoterminowego możemy brać kredyty i ,,chwilówki”, bo to, że wynajmujemy samochód nie wpływa w żaden sposób na decyzje banków o udzieleniu nam pożyczki.

Czy możemy pozwolić sobie na wynajem w kiepskiej sytuacji finansowej?

Oczywiście możemy spotkać się z odmową, jeśli nasze zarobki nie pozwalają na wynajem. Warto porozmawiać z usługodawcą i dostosować indywidualną ofertę, dzięki której będziemy mogli korzystać z samochodu w najkorzystniejszej cenie. Na taką indywidualną ofertę składa się wiele czynników. W wynajmie długoterminowym spłacamy utratę wartości samochodu w wyniku eksploatacji, więc wiadomym jest, że im mniej z niego korzystamy, tym nasze raty będą niższe. Dzierżawca, który przemierza setki kilometrów dziennie spotka się przecież z wyższą ratą, niż osoba, która używa samochodu wyłącznie w obrębie jednego miasta.

Inną wartą uwagi opcją jest skonsultowanie decyzji o wynajmie z doradcą finansowym. W przypadku podpisywania umów nie powinniśmy nadto się spieszyć; najlepiej najpierw poznać warunki umowy, a potem przedstawić je doradcy. Dzięki temu zyskamy pewność, że wynajem samochodu nie nadwyręży naszego budżetu i będziemy mogli cieszyć się pojazdem!