Schody wyłożone płytkami bezpieczne dla dzieci

Kiedy nasze pociechy zaczynają chodzić, trudno powstrzymać je przed zaglądaniem w każdy kąt mieszkania. Przed rodzicami staje wtedy wielkie wyzwanie - muszą tak zabezpieczyć wszystkie pomieszczenia, by maluch nie zrobił sobie krzywdy. Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu są schody. Dowiedzmy się zatem, co można zrobić, by nie stanowiły dla maluchów zagrożenia.

Bezpieczeństwo i solidne wykonanie

Jeśli mamy taką możliwość, to już na etapie projektowania i budowania domu warto zadbać, by schody zostały wykonane zgodzie z prawem budowlanym i wszystkimi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa. Nie naginajmy ustalonych norm, bo jak doskonale wiemy, o nieprzewidziany wypadek nie jest trudno, zwłaszcza jeśli mamy pod opieka energicznego kilkulatka. Budując dom, warto dobrze zastanowić się nad konstrukcją schodów. Miejmy na uwadze, że te nowoczesne, wolnostojące są znacznie mniej bezpieczne dla naszych pociech niż tradycyjne, osadzone na klatce schodowej. Trudniej też zamontować na nich zabezpieczającą bramkę. Jeśli konstrukcja budynku na to pozwala, najlepiej zdecydować się na schody proste, które są bezpieczniejsze dla dziecka niż kręcone czy zbiegowe. 

Jak wykończyć schody wyłożone płytkami?

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się schody są kafelki ceramiczne. To trwał i łatwy w obróbce surowiec, gdyż pojedyncze płytki bez trudu dotniemy do pożądanego wymiaru czy kształtu. Materiał ten możemy stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W przypadku schodów wyłożonych płytkami bardzo ważne jest odpowiednie wykończenie kafelek. Przede wszystkim należy zabezpieczyć ich krawędzie. To istotne zarówno ze względów estetycznych, gdyż brzegi płytek stanowią miejsce najbardziej narażone na ścieranie i uszkodzenia, jak i z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników. Doskonałe listwy i profile schodowe proponuje firma Pawotex. W ofercie producenta znajdziemy m.in. listwy narożne wykonane z aluminium, które trwale ochraniają krawędzie stopni. Ponadto stanowić będą eleganckie, a zarazem dyskretne wykończenie naszych schodów. Co więcej listwy te, dzięki zastosowaniu ryflowanej powierzchni na brzegach, zabezpieczają użytkowników przed poślizgnięciem się. Ciekawą propozycją są też listwy narożne schodowe z wymienną nakładką, gdzie aluminiowa baza przytwierdzona jest na stałe, natomiast nakładkę możemy wymienić w dowolnym momencie, np. gdy ulegnie ona uszkodzeniu lub w przypadku, kiedy chcielibyśmy wybrać inną opcję kolorystyczną. Nakładki dostępne są bowiem w czterech kolorach. Na ich powierzchni także wykonano ryflowane zabezpieczenia zwiększające przyczepność. W miejscu styku listew z płytkami producent zaleca stosowanie elastycznego i wodoodpornego uszczelnienia. Zobacz również ofertę detaliczną na https://listwy.online/listwy-schodowe/

Dodatkowe zabezpieczenie schodów

Aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech, warto zamontować specjalne bramki uniemożliwiające dziecku wejście na stopnie. Powinniśmy zainstalować je zarówno na górze, jak i na dole schodów. Dobrze jest także ułożyć na powierzchni stopni specjalne maty antypoślizgowe. Przydadzą się one zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.