Paleciaki - idealne wózki do magazynu i nie tylko

Prace na magazynie należą raczej do ciężkich ze względu na wysiłek fizyczny. Pracownicy takich miejsc, jak magazyny, warsztaty oraz hale produkcyjne nie mają lekko i są często narażeni na uszczerbek na kondycji fizycznej ze względu na noszenie ciężarów, wspinaczkę, wiele godzin na nogach. Jednak obecnie mają oni najczęściej do pomocy w codziennych zadaniach paleciak, czyli inaczej mówiąc wózki paletowe. Jest w dzisiejszych czasach jedno z podstawowych wyposażeni większości magazynów. W większości miejsc spotkamy najczęściej ręczny wózek paletowy. Jednak paleciaki mogą mieć także formę wózków elektrycznych i takie coraz częściej są wybierana do prac magazynowych, szczególnie w miejscach o dużej powierzchni.

Dlaczego warto zainwestować w wózek paletowy?

Wózek paletowy ręczny przydaje się w każdym miejscu, w którym mają miejsce prace z rodzaju załadowczo-magazynowych. Oznacza to nic innego, jak przenoszenie z miejsca na miejsce towarów oraz ich załadunek i rozładunek do transportu. W zależności od miejsca oraz jego powierzchni i warunków niezbędny może okazać się inny rodzaj wózka paletowego. Także wielkość i zaawansowanie takie wózka magazynowego będzie inne dla sklepów i dla hurtowni dla przykładu. Jednak zadaniem podstawowym takiego sprzętu, jak paleciak z wagą czy podnośnik nożycowy jest pomoc przy transportowaniu towaru na powierzchni magazynowej i sklepowej. W ten sposób usprawniany jest proces logistyczny w firmie oraz przyspieszany cały proces załadunkowo-wyładunkowy. To wpływa z kolei na efektywniejszą pracę i odbija się korzystnie na finansach firmy w ostatecznym rozrachunku. To tak, jak w przypadku warsztatów samochodowych, gdzie zamiast tuzin chłopa przenosić duży silnik, robi to żuraw warsztatowy - dla lepszego czasu i komfortu pracy.

Rodzaje wózków i parametry

W przypadku wózków magazynowych, jak chyba w przypadku wszystkiego, wybór jest szeroki i wiele czynników wpływa na to, jaki wózek paleciak będzie dla nas idealny. Na użytek transportu, np. przy dostawach  do małych lokali gastronomicznych i niewielkich sklepów używane będą mniejsze wózki do beczek lub wózki schodowe, z pomocą których towar zostanie przewieziony ratami. Z kolei do lokali o dużej powierzchni i zapotrzebowaniu oraz hal używane będą już większe wózki paleciaki oraz wózki platformowe. Niejeden taki wózek podnośnikowy (sztaplarka) spotkamy również na budowach i w miejscach remontów, szczególnie tych na szeroką skalę. Wózki ręczne są wciąż obecne w większości miejsc, ale raczej obecnie towarzyszą wózkom elektrycznym. To, na co przy wyborze paleciaków ręcznych zwracamy uwagę to przede wszystkim jakość wykonania - solidna rama, wzmocniona konstrukcja, stabilność oraz odpowiednie rolki transportowe dla maszyn. Warto taki sprzęt zakupić od renomowanych firm, jak Silverstone Polska, szczególnie w przypadku wózków paletowych z wagą. Firma Silverstone oferuje akurat o wiele większy wybór wózków i akcesoriów dla powierzchni magazynowych, jak np. szafy na narzędzia czy rolki najazdowe.