11 lutego, podczas spotkania społeczności sołectwa Chudów z wójtem gminy Gierałtowice, funkcjonariusz gliwickiego garnizonu, sierż. sztab. Dawid Przybylski, skorzystał z okazji, by przekazać uczestnikom informacje o bardzo aktualnym zagrożeniu, czyli telefonach od fałszywych policjantów.

Nie tylko za pośrednictwem mediów ostrzegamy mieszkańców naszego rejonu o aktualnych zagrożeniach i metodach, jakimi posługują się przestępcy, ale, jak obrazuje niniejszy przykład, wykorzystujemy każdą możliwość dotarcia do lokalnej społeczności w sposób bezpośredni.
Tak się składa, że dzień przed umówionym przez wójta gminy spotkaniem w sześciu domach w Chudowie zadzwonił telefon – oszust próbował „wyłowić” osobę podatną na psychomanipulację (być może takich prób było więcej, taką liczbę zgłoszono jednak policji).
We wtorkowym spotkaniu w Chudowie brało udział około 80 mieszkańców. Sierżant sztabowy Dawid Przybylski poinformował ich o kilku sposobach działania przestępców. Nasz funkcjonariusz przypomniał, że policja nigdy nie prosi obywateli o współpracę w tajnych akcjach, a tym bardziej o przekazywanie pieniędzy. Przedstawił też sposoby ochrony przed oszustwami.
Przypominamy: sprawcy docierają do swoich potencjalnych ofiar za pośrednictwem numerów telefonów stacjonarnych, które kiedyś znajdowały się w spisach książek telefonicznych. Zatem każda osoba starsza (choć nie jest to regułą, ponieważ najmłodszą oszukaną była 49-letnia kobieta) powinna zostać pouczona przez członków rodziny o metodach działania przestępców! O taką współpracę, jako policjanci, apelujemy.
 

  • Policjant prowadzi prelekcję w sali pełnej ludzi.
  • Policjant prowadzi prelekcję w sali pełnej ludzi.
  • Policjant prowadzi prelekcję w sali pełnej ludzi.