Jak dopasować oświetlenie do stylu pomieszczenia?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak światło odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Wpływa ono na nasz nastrój, zdolność do pracy oraz komfort naszego wypoczynku. Dodatkowo pełni również funkcję oryginalnej dekoracji pomieszczenia, która podkreśla styl oraz charakter naszego wnętrza.

Dzięki właściwemu doborze światła możemy odpowiednio podkreślić zalety oraz ukryć wady naszego pomieszczenia. Dodamy odpowiedni dla nas klimat w salonie, stworzymy w nim przytulny nastrój oraz zapewnimy w nim funkcjonalne oświetlenie. Obecnie na rynku znajdziemy różnorodne wzornictwo lamp, jak i możliwość doboru barwy światła, dzięki czemu możemy zapewnić sobie indywidualny styl salonu.

Styl industrialny

W Stanach Zjednoczonych bardzo popularny jest styl industrialny. W Polsce jednak odnosi on również sukces i coraz więcej ludzi decyduje się na takie aranżacje. Jeżeli chodzi o charakterystyczne elementy w takich pomieszczeniach to są to otwarte pomieszczenia, duże okna oraz surowe wykończenie. Jeżeli chodzi o materiały to zdecydowanie króluje tutaj architektoniczny beton, lite drewno oraz metalowe dodatki. Charakterystyczne są tutaj również lampy. Najczęściej są to odwrócone misy z odsłoniętą żarówką. Jednak pamiętajmy, aby takie pomieszczenia wyposażyć również w inne źródła światła. W taki sposób styl wnętrza szybko nam się nie znudzi. Możemy postawić na podobne wyglądające lampy, które odpowiadać będą stylistyce industrialnej.

Styl skandynawski

Styl skandynawski posiada tak naprawdę wszystkie najważniejsze cechy salonu. Takie pomieszczenia charakteryzują się rodzinnym ciepłem, jasną i przytulną przestrzenią oraz naturalnymi materiałami. Warto pamiętać, że królują tutaj kolory takie jak biel, beż i delikatne szarości. Niekiedy występują również subtelne pastele. Znajdziemy tutaj również wiele dekoracji takich jak drewniane materiały, rodzinne pamiątki czy tekstylia. Światło jest jednak również bardzo istotnym elementem. Szczególnie ważne jest to, kiedy dni są krótkie i musimy odpowiednio doświetlić salon sztucznym światłem. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj lampy z maksymalną skutecznością oświetleniową z prostą formą i neutralną kolorystyką. W zależności od wielkości salonu dobierz lampy do salonu o odpowiednich rozmiarach. Pamiętaj również o doborze koloru lamp.

Styl nowoczesny

W stylu nowoczesnym możemy pobawić się trochę z oświetleniem. Takie pomieszczenia charakteryzują się prostotą, przestrzennością i przejrzystością. Nie znajdziemy tutaj zbędnych dekoracji, jednak pomimo tego możemy odczuć charaktery domowników. Jeżeli decydujemy się więc na styl nowoczesny powinniśmy postawić przede wszystkim na prostotę oraz funkcjonalność. W takim pomieszczeniach dominują proste linie, bryły geometryczne oraz spójna kolorystyka. Idealnie więc sprawdzą się tutaj lampy z eleganckim oraz minimalistycznym wzornictwem. Materiały mogą być wykonane z połyskujących czarnych tworzyw. To potrafi stworzyć naprawdę nowoczesny design. Możemy również pokusić się o lampy energooszczędne z światłem LED. Dodatkowo znajdziemy również mnóstwo lamp, które wniosą do pomieszczenia odrobinę futurystycznego klimatu, który może sprawdzić się w stylu nowoczesnym. Tak samo lampy z bezramkową konstrukcją znajdą tutaj miejsce.