Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Ciekawostki o diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to zyskująca na popularności metoda odchudzania organizmu oparta na metodzie jedzenia mięsa. Może wydawać się, że spożywanie mięsa jest zgubne dla utraty wagi, mimo to okazuje się, że osoby korzystające z tych sposobów tracą skutecznie na wadze. Więcej o tej diecie zobacz tutaj Co warto wiedzieć o samej diecie ketogenicznej?

Zasada diety ketogenicznej

Należy jeść tłuszcz, aby spalić tłuszcz. Taka metoda jest niezwykle skuteczna jeśli stosujemy ją zgodnie z zasadami. Należy przede wszystkim spożywać odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczów oraz białek w optymalnych proporcjach dopasowanych do potrzeb konkretnych osób i pod wybraną specyfikację diety. W trakcie diety dochodzi do ketozy, a więc rozpadu tłuszczów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nasza dieta była odpowiednio skonsultowana ze specjalistami i dopasowana do naszej wagi i możliwości pod kątem naszego zdrowia.

Wspomaganie leczenia cukrzycy

W niektórych publikacjach naukowych wykazano, że wysokotłuszczowa oraz niskowęglowodanowa dieta ketonowa może okazać się niezwykle pomocna w leczeniu takich przypadłości jak na przykład cukrzyca. Wykazano, że w leczeniu cukrzycy typu 2 może pomóc odpowiednio skonstruowana dieta ketogeniczna. Na uwagę zasługuje również fakt, że tego typu dieta jest szczególnie skuteczna dla osób u których stwierdzono cukrzycę, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się właśnie na ten typ diety.

Początkowo jako sposób żywienia

Po raz pierwszy dieta ketogeniczna była stosowana w latach od 1920 do 1930 jako sposób na walkę z epilepsją. Jeśli spojrzymy dalej w przeszłość to łatwo zauważyć, że dieta ketogeniczna początkowo była również stosowana jako sposób żywienia dla osób posiadających rzadkie schorzenia genetyczne oraz padaczkę. Po dziś dzień dietę ketogenną stosuje się jako alternatywny dla typowych lekarstw, sposób na leczenie padaczki lekkoopornej u dzieci. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego typu diety u dzieci wymaga konsultacji u specjalisty jakim jest dietetyk oraz oczywiście dodatkowo lekarz prowadzący leczenie, czyli neurolog.

Nie stosuj jej zbyt długo

Dieta ketogeniczna, mimo że jest wyjątkowo skuteczna i można na niej zrzucić wiele zbędnych kilogramów, ma też swoje wady, które są skorelowane z jej zbyt długim stosowaniem. W tego typu diecie nie stosuje się różnorodnych węglowodanów, więc jeśli stosujemy tą dietę zbyt długo nasz organizm zacznie się upominać o brakujące witaminy i mikroelementy. Ten brak tego typu składników będzie wpływał negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Warto też wiedzieć, że zwiększony poziom cholesterolu we krwi może wynikać również ze zbyt długiego stosowania tego typu diety. Należy więc z rozmysłem i umiarem korzystać z diety ketogenicznej, aby wyciągnąć co z niej najlepsze.