Dobry kredyt gotówkowy to przede wszystkim tani kredyt. Przeglądając różne oferty pożyczek, łatwo się jednak w ich gąszczu pogubić. Często też zdarza się, że jedna propozycja wydaje się finansowo bardziej atrakcyjna pod jednym względem, inna pod drugim. Jak skutecznie wybrać tani kredyt gotówkowy? Co trzeba wiedzieć?
Tani kredyt gotówkowy, czyli właściwie jaki? Najważniejsze parametry kredytów
Z kredytów gotówkowych korzystamy masowo i trudno się temu dziwić. Sfinalizowanie większego wydatku jest w ten sposób proste i szybkie, jeśli dysponuje się odpowiednią zdolnością kredytową.
Wybierając kredyt gotówkowy, trzeba jednak dokładnie przeanalizować dostępne na rynku propozycje – bez względu na to, czy interesuje nas pomoc banku, czy instytucji pożyczkowej. Do uniwersalnych parametrów wsparcia z pewnością należy wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Jest to stosunkowo wszechstronny wskaźnik opłacalności, który pozwoli nam na sprawdzenie, jaki jest najtańszy kredyt gotówkowy. Stopa wyrażona jest w procentach w skali roku i pozwala na wiarygodniejszą ocenę produktów finansowych.
Następnym istotnym wskaźnikiem jest oprocentowanie kredytu. Tu jednak również warto wrócić na moment do Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że oprocentowanie kredytów konsumenckich uzależnione jest od stóp lombardowych (określanych przez Narodowy Bank Polski). Zgodnie z prawem maksymalna wysokość oprocentowania może sięgać czterokrotności aktualnie obowiązującej stopy lombardowej, a więc ok. 10%. W przeciwieństwie do oprocentowania RRSO uwzględnia także pozostałe koszty nakładane przez banki, dlatego jest to bardziej sprawdzona forma weryfikacji.
Tani kredyt gotówkowy – ubezpieczenie i prowizja
Kalkulatory kredytów często pokazują nam bardzo atrakcyjne propozycje. Kto nigdy nie skusił się, aby choćby przejść dalej w formularzu lub aplikacji, niech pierwszy rzuci kamień. Problem ze znalezieniem faktycznie taniego kredytu gotówkowego polega na tym, że <i>de facto</i> każdorazowo należy dokładnie wczytać się w regulamin. Na łączne koszty świadczenia wpływają bowiem takie czynniki, jak ubezpieczenie kredytu, prowizja i – wcale nierzadko – współwystępujące koszty dodatkowe.
Zacznijmy od pierwszego czynnika, czyli ubezpieczenia. Z natury rzeczy jest ono opcjonalne. Z założenia ma chronić kredytodawcę przed problemami związanymi ze spłatą udzielonej pożyczki przez klienta. Działa to także w drugą stronę, ponieważ jeśli napotkamy problem ze spłatą zobowiązania, to obowiązek ten zostanie zrealizowany przez podmiot odpowiedzialny za ubezpieczenie. W praktyce jednak wachlarz ochrony ubezpieczeń dołączanych do kredytów gotówkowych sprawia, że mało kiedy z takiego środka można w ogóle skorzystać. Zawsze za to ubezpieczenie będzie się wiązało z wyższym kosztem. Wpłynie ono negatywnie na ogólny stopień opłacalności kredytu.
Prowizje za udzielenie kredytu gotówkowego to ogromna część, na której zarabia kredytodawca. Prowizja działa w taki sposób, że aby otrzymać pożądaną kwotę, trzeba „zapłacić” kredytodawcy kwotę prowizji. Naturalnie w praktyce niczego nie płacimy, ale ten mechanizm wyjaśnia, dlaczego w większości przypadków zobaczymy w historii transakcji po wzięciu kredytu gotówkowego otrzymanie dodatkowych środków i natychmiastowe ich spłacenie. Będzie to właśnie prowizja.
Jak znaleźć tani kredyt gotówkowy?
Tani kredyt gotówkowy to kredyt udzielony na podstawie atrakcyjnych warunków finansowania. Te zaś dostępne są z reguły nie tylko, gdy trwa jakaś promocja (choć warto z nich skorzystać), ale także wówczas, gdy mamy dobrą zdolność i historię kredytową. Dobrze jest zadbać o te parametry. W budowaniu historii może pomóc wzięcie kilku mniejszych kredytów – nawet, gdy ich nie potrzebujemy. Wówczas wcześniejsza spłata kredytu będzie bardzo pozytywnie budowała nasz rating, który wpłynie na atrakcyjniejsze oprocentowanie przyszłych zobowiązań.