Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Radca prawny. Zgłoś się do niego w tych przypadkach

Problemy związane z przepisami prawnymi i ich egzekwowaniem mogą zdarzyć się każdemu. Mnogość paragrafów określających daną dziedzinę, a często także ich dość skomplikowany język sprawia, że osoba niedoświadczona może czuć się w tej materii bardzo zdezorientowana. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do prawnika. Profesjonalny radca prawny płock pomoże rozwiązać każdą sprawę związaną z różnymi obszarami prawa i z chęcią udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania.

Obowiązki radcy prawnego

Głównym zadaniem radcy prawnego jest szeroko rozumiane świadczenie pomocy prawnej. Podobnie jak adwokat, taka osoba musi posiadać wyższe wykształcenie, ukończyć odpowiednią aplikację oraz zdać specjalny egzamin zawodowy. W swojej pracy zajmuje się przede wszystkim udzielaniem porad prawnych, sporządzaniem opinii prawnych i innych koniecznych pism oraz opiniowaniem umów. Może również występować przed sądem jako pełnomocnik procesowy swojego klienta.

Od kilku lat taka osoba może także pełnić rolę obrońcy w sprawach karnych lub postępowaniu karnoskarbowym. Podobnie jak w zawodzie adwokata, radcę prawnego obowiązuje tajemnica zawodowa, co zobowiązuje go do zachowania informacji pozyskiwanych od klientów w ścisłej tajemnicy. Działalność takiego prawnika może obejmować różne dziedziny prawa. Wszystko zależy od tego, w jakiej sprawie zwraca się do niego klient i w jakim obszarze radca czuje się najpewniej. W przypadku pomocy osobom fizycznym zwykle są to sprawy dotyczące prawa rodzinnego obejmującego np. dziedziczenie majątku, rozwody, a także związanie z nimi sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej, regulowania kontaktów z dziećmi czy sprawy alimentacyjne.

Przeczytaj także interesujący artykuł odnośnie: Pozew o alimenty. O tym musisz pamiętać

Obsługa przedsiębiorstw obejmuje natomiast najczęściej zawieranie umów handlowych, doradztwo w sprawach dotyczących relacji pracownik-pracodawca, a przede wszystkim porady prawne dotyczące kluczowych działań firmy. Pomoc radcy prawnego jest niezwykle ważna zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i spółek lub firm. W zależności od potrzeb mogą to być okazjonalne lub regularne spotkania, podczas których są rozwiązywane różnego rodzaju problemy. Niekiedy taka fachowa porada specjalisty może uratować przed nabawieniem się poważnych kłopotów, a także zaoszczędzić sporo stresu i zmartwień.