Powiat Gliwice: Rondo coraz bliżej
Intensywne roboty trwają w Knurowie przy zbiegu ulic Szpitalnej i Kosmonautów. Dawne skrzyżowanie jest tu przebudowywane w rondo, które usprawni ruch w tym newralgicznym miejscu miasta.
Kierowcy póki co psioczą na utrudnienia, ale końcowy efekt z pewnością zadowoli zarówno ich, jak i pieszych oraz rowerzystów. Rondo bowiem zapewni płynną jazdę i zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
- To bardzo poważna inwestycja, jedna z największych prowadzonych w tym roku przez Powiat Gliwicki podkreśla starosta gliwicki Waldemar Dombek. Cieszę się, że na jej realizację udało się nam pozyskać środki rządowe, a inwestycję wsparło również Miasto Knurów. To dobry przykład na to, że działając wspólnie, można wiele osiągnąć.
Zakres prac jest bardzo duży, objął sporą część ulic Szpitalnej i Kosmonautów. Średnica zewnętrzna ronda wyniesie 40 m, a wewnętrzna 24 m. Przy wlotach (dojeździe) powstają wysepki rozdzielające jezdnię. Będzie też nowe oświetlenie. Modernizacja obejmuje 594-metrowy fragment ul. Szpitalnej (drogi powiatowej nr 2982S), pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Ułanów a skrzyżowaniem z ul. Batorego. Wzdłuż ul. Szpitalnej powstaje nowy chodnik (1,5-metrowej szerokości, miejscowo poszerzony do 2 m) i ścieżka rowerowa (dwumetrowej szerokości). Przebudowywane są także istniejące chodniki, schody terenowe i zjazdy. Wzdłuż ul. Szpitalnej wybudowane zostaną 34 miejsca postojowe. Modernizowany jest też parking dla samochodów osobowych, zlokalizowany w rejonie skrzyżowania ulic Szpitalnej i Kosmonautów (w części północno-wschodniej). Przebudowie ulega tu zjazd od strony ul. Szpitalnej, zaś likwidacji zjazd od strony ul. Kosmonautów.
Roboty prowadzi katowicka Firma UsługowoBudowlaną Fil-Bud, wyłoniona w przetargu rozpisanym przez Zarząd Dróg Powiatowych w Gliwicach. Firma wyceniła je na blisko 3,1 mln zł.
Inwestycja finansowana jest z kilku źródeł. Znaczną część stanowi dofinansowanie pozyskane przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach z Funduszu Dróg Samorządowych, wynoszące ponad 1,5 mln zł. Pozostała kwota w połowie pochodzić będzie z budżetu powiatu, a w połowie z budżetu Knurowa.
Roboty ruszyły w styczniu, a ich zakończenie zaplanowano na maj br. Skrzyżowanie na czas przebudowy nie zostało zamknięte ruch jest regulowany przez sygnalizację świetlną.
Foto: R. Furtak
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Elektrośmieci pojadą do dwóch dzielnic, a miasto przypomina jedną ważną zasadę

Gliwickie Forum Biznesu wraca z nową energią i zaproszeniem dla firm

Na gliwickich cmentarzach pamięć o odwadze, która ocaliła dziesięć istnień

Przy Pszczyńskiej wyrasta węzeł, który ma spiąć Arenę, pociągi i rowery

Na Skwerze Doncaster stanął wielkanocny prezent, który po zmroku rozbłyśnie

Gliwiccy seniorzy usłyszeli ostrzeżenie, które może zatrzymać oszustów

Gliwicka młodzież szermiercza wróciła z Wrocławia z medalami i mocną stawką

Gliwice stawiają na moc wygodnego miasta i chcą mówić o sobie pewniej

Gliwiczanie wygrali największy curlingowy turniej w Polsce po zaciętym finale

Po gali FAME i trzech imprezach Gliwice zasypało ponad 263 zgłoszenia

W Gliwicach ruszyła walka z ubytkami, a asfalt i chodniki wracają do formy

Dwa dni w Krakowie i sześć medali dla gliwickich pływaków

Na Trynku wraca otwarta rozmowa z prezydent Gliwic i urzędnikami

