Dziś od godziny 5.00 do 22.00 gliwicka drogówka prowadzi działania pod hasłem „Bezpieczne skrzyżowania”. Ich głównym celem jest ograniczenie liczby zdarzeń w rejonie skrzyżowań.Główny cel działań prewencyjnych to dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg poprzez egzekwowanie od pieszych i kierujących stosowania się do obowiązujących przepisów, które wpływają na ograniczenie liczby zdarzeń i ofiar wypadków. Policjanci z drogówki, w trakcie akcji „Bezpieczne skrzyżowania”, zwracają uwagę na zachowanie kierowców oraz pieszych na skrzyżowaniach właśnie.
Apelujemy o ostrożną jazdę oraz rozsądek za kierownicą. Przy zmiennej aurze należy pamiętać, aby dostosować prędkość do panujących warunków tak, by nie doszło do nieszczęścia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, traci prawo jazdy na 3 miesiące. W przypadku, gdy ponownie zostanie ujęty przez policję w czasie trwania zakazu, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Po raz trzeci za takie zachowanie, w czasie 6-miesięcznego okresu zakazu, będzie go czekało ponowne przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.
Zaznaczamy, że 50 km/h to nie zawsze bezpieczna prędkość w terenie zabudowanym, wszystko zależy od panujących warunków pogodowych, ale również bezpośredniego otoczenia ulicy, parkujących samochodów, bliskości placów zabaw, przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych itp.
Szczególny apel kierujemy do pieszych, którzy powinni pamiętać, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.