Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Opiekuje się osobą starszą, co zrobić gdy muszę pilnie wyjechać za granicę?

Opieka nad chorym seniorem stanowi duże wyzwanie i często wymaga wielu poświęceń. Rezygnacja z pracy, życia osobistego to częsta codzienność opiekunów osób starszych. Co jednak zrobić w przypadku, gdy nie można zrezygnować z pracy lub trzeba nagle wyjechać za granicę? Warto rozważyć pomoc udzieloną przez prywatny dom opieki.

Formy wsparcia

Prywatny dom opieki zapewnia różne formy wsparcia dla osób opiekujących się seniorami. Może to być wsparcie doraźne lub opieka całodobowa w zależności od potrzeb i stanu zdrowia osoby starszej. W razie nagłego wyjazdu za granicę zapewnienie opieki seniorowi w inny sposób może być niezwykle trudne. Oczywiście można poprosić o pomoc innych członków rodziny, ale często obowiązki lub odległość nie pozwalają na przejęcie opieki, zwłaszcza jeśli nasz wyjazd ma być długotrwały.

Pomoc godzinowa

Pomoc godzinowa, czyli doraźna przeznaczona jest dla osób starszych, które wymagają wsparcia jedynie w niektórych czynnościach. Zazwyczaj chodzi tu o przygotowywanie posiłków, pomoc w zakupach i sprzątaniu oraz dotrzymywanie towarzystwa. Wymiar pomocy uzależniony jest od potrzeb, a opiekunka może przychodzić kilka razy w tygodniu lub codziennie.

Opieka całodobowa w domu

Dobrym rozwiązaniem może być również opieka całodobowa w domu seniora. Zyskujemy wtedy pewność, że nasz bliski ma zapewnione bezpieczeństwo o każdej porze dnia i nocy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób niezdolnych do samodzielnego mieszkania ze względu na stan zdrowia. W takim przypadku wykwalifikowana opiekunka przejmuje całkowitą opiekę nad chorym, dbając o jego stan zdrowia (podawanie leków, odpowiednia dieta itp.), higienę, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Opieka całodobowa w ośrodku

Często wybieranym sposobem na zapewnienie doskonałej opieki bliskiej osoby jest poszukanie miejsca w dobrym pensjonacie dla seniorów. W takim miejscu chory ma stały dostęp do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, a także często codzienną rehabilitację, zajęcia aktywizujące i wiele innych. Dzięki temu senior ma zapewnioną najlepszą opiekę i jest szansa na spowolnienie postępów choroby i utrzymanie jak najwyższej sprawności fizycznej i umysłowej. Dodatkowo ośrodek przystosowany jest do potrzeb osób chorych i niepełnosprawnych: odpowiednie wyposażenie, dostosowane sanitariaty i wiele innych udogodnień.