Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

W „biały dzień”, w centrum miasta, na ruchliwej ulicy, zdecydował się na kradzież torebki. Młody mężczyzna nagle podbiegł do starszej kobiety, chwycił za torebkę i szarpnął, po czym zaczął uciekać. Broniąca swojego mienia gliwiczanka upadła na chodnik. Sprawca błyskawicznie oddalił się z miejsca z łupem. Nikt nie zdążył zareagować.

Informacja o zuchwałej kradzieży na ul. Zwycięstwa w Gliwicach, na szczęście, błyskawicznie trafiła do gliwickiej policji. Dyżurny III komisariatu natychmiast powiadomił patrole i posługując się monitoringiem miejskim, kierował policjantów za sprawcą. Ten, myśląc, że przechytrzy i zmyli pościg, ściągnął czapkę i bluzę. Krążył po ulicach, aż w końcu, biegnąc na dworzec kolejowy, został pochwycony przez policjantów z „trójki”.
Sprawcą okazał się 17-latek, przyjezdny, uciekinier z jednego ze śląskich ośrodków wychowawczych, poszukiwany przez raciborską policję.
W tym przypadku nieletni sprawca przestępstwa, jako osoba, która ukończyła już 17 lat, odpowie przed sądem jak każdy dorosły.
Policjanci odzyskali wszystkie skradzione przedmioty, z wyjątkiem telefonu, który został wyrzucony przez podejrzanego w czasie ucieczki.

Przestępstwo kradzieży torebki z dokumentami i pieniędzmi wyczerpuje znamiona dwóch przestępstw - kradzieży dokumentów, art. 275 § 1 kk, zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast za kradzież mienia (art. 278 § 1 K.k.) karą jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dodajmy, 71-letnia pokrzywdzona, broniąc swojego mienia, przewróciła się, doznając obrażeń głowy i ręki. Dokładna kwalifikacja czynu, którego dopuścił się podejrzany, w zależności od obrażeń, jakich doznała pokrzywdzona, nastąpi w trakcie postępowania karnego.

  • Podejrzany siedzi na krześle przed biurkiem. Jest przesłuchiwany.
  • Policjant zakuwa z tyłu kajdankami młodego mężczyznę.
  • Odzyskana torebka.