Menopauza to taki czas w życiu kobiety, który wiąże się z różnego rodzaju wyrzeczeniami i złym samopoczuciem. Następują znaczące zmiany w organizmie, na które nie zawsze jesteśmy gotowi. Temu procesowi towarzyszy często dyskomfort oraz pewne objawy charakterystyczne dla klimakterium. Niektóre z nich są jednak bardzo rzadkie i wcale nie występują u każdej kobiety. O czym mowa?
Czym jest menopauza?
Zwana niekiedy przekwitaniem lub klimakterium – menopauza jest pewnym etapem w życiu kobiety, w którym kobieta staje się bezpłodna. Posiadanie potomstwa w tak późnym wieku byłoby niebezpieczne dla samego organizmu, dlatego dochodzi do wyciszenia i przejścia w stan, kiedy nie można zajść w ciążę. Jednocześnie klimakterium nie u każdej kobiety pojawia się w tym samym wieku, a same objawy menopauzy mogą być bardzo różne.
Niekiedy niepokojące symptomy występują bardzo wcześnie i w takim przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą, ponieważ niekoniecznie może być to przekwitanie, a początek rozwoju jednej z poważnych chorób.
Często występujące objawy menopauzy
Uderzenia gorąca, problemy ze snem czy też rozdrażnienie to charakterystyczne objawy, które występują u bardzo wielu kobiet. Rozregulowana gospodarka hormonalna sprawia, że nasze ciało reaguje bardzo różnie. Czasami zimne poty występują niespodziewanie, podczas gdy u innych kobiet są one obecne głównie wieczorem, kiedy próbują odpocząć. Zły stan psychiczny nie jest czymś nowym, ponieważ odczucia zbliżone są do tego, co można odczuwać podczas tak zwanego PMS-u.
Jeszcze inne, bardzo często występujące objawy menopauzy to między innymi suchość pochwy, infekcje intymne, osteoporoza, niekorzystne zmiany w układzie krążenia, ale także pogorszenie stanu skóry (tutaj pomocna może być właściwie dobrana rutyna pielęgnacyjna, która zminimalizuje utratę jedności oraz widoczne przesuszenia). Niektóre objawy są jednak mniej popularne niż charakterystyczne uderzenia gorąca. O czym mowa?
Objawy menopauzy, które rzadko występują
Zdarza się, że czasami pojawiają się nietypowe objawy menopauzy. Diagnozowane są u niewielu kobiet, ale rzeczywiście mogą one występować i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednymi z takich rzadkich objawów są między innymi szumy uszne. Pomocna może być natomiast terapia hormonalna. Uciążliwe bywają także bóle kręgosłupa, które wiążą się ze zmniejszeniem gęstości kości. Niekiedy odczuwalne jest mrowienie w dłoniach, ich drętwienie oraz zauważalne mogą być mimowolne tiki, takie jak choćby zaciskanie dłoni czy stukanie palcami.
Chociaż uderzenia gorąca są nieznośne, to trwają tylko chwilę, natomiast pojawiająca się suchość skóry prowadzi do obecności uczucia swędzenia. Drapanie nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może jedynie pogorszyć ten stan.
Otyłość brzuszna występuje nie tylko u osób, które zapominają o trzymaniu się zdrowej diety. Tak naprawdę pojawia się nawet u tych kobiety, które dbają o siebie i swoje zdrowie. To samo dotyczy obrzęku lipidowego i sprawia, że wygląd naszych nóg znacząco się zmienia.