Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Jak przygotować się do półmaratonu?

Półmaraton to bieg na dystansie 21 kilometrów i 97 metrów. Dystans ten może wydawać się nieosiągalny dla początkującego biegacza, ale wystarczy zyskać nieco doświadczenia, aby móc przekonać się, że nie jest to wcale trudne zadanie. Jak więc przygotować się do takiego wyzwania?

Kto może wziąć udział w półmaratonie?

Udział w półmaratonie nie jest kwestią indywidualną. Trzeba realnie czuć się na siłach, aby podołać długim dystansom. Wiele osób wychodzi z założenia, że prawdziwym wyzwaniem jest maraton, a półmaraton to tylko rozgrzewka. Jest to błędne myślenie i można bardzo szybko przekonać się o tym, gdy w połowie biegu zabraknie sił, aby utrzymać poprawne tempo do samego końca.

Do półmaratonu powinny zapisać się osoby, które już od kilku miesięcy ćwiczą bieganie. Najlepiej jeśli od czasu do czasu przebiegną znacznie dłuższy dystans niż zazwyczaj. Jeśli utrzymanie tempa po dłuższym biegu nie jest specjalnie dużym wyzwaniem to może oznaczać, że nasz organizm jest w stanie poradzić sobie z długodystansowymi wyzwaniami. Jeśli jednak jest inaczej to niezbędna okaże się przede wszystkim lepsza wytrzymałość.

Jak poprawnie przygotowywać się do półmaratonu?

Jeśli ktoś do tej pory biegał zaledwie pół godziny to musi przejść na inny rodzaj treningu. Konieczne będzie zainwestowanie w czas. Utrzymując jednostajne tempo należy biec przez co najmniej jedną godzinę. W momencie w którym zauważymy postępy możemy swobodnie zwiększać prędkość lub poświęcać na te ćwiczenia nieco więcej czasu. Ostatecznie należy osiągać dobre wyniki przy półtoragodzinnych biegach.

Warto w takim momencie pomyśleć również o zakupie odpowiednich butów, szczególnie jeśli zależy nam na osiągnięciu dobrego wyniku. Dobrym pomysłem w takim przypadku będzie obuwie zapewniające maksimum komfortu, trwałe oraz z wytrzymałą podeszwą. Jej grubość oraz poziom amortyzacji należy dobrać do własnych potrzeb. Biegacze, którzy po raz pierwszy uczestniczą w biegach długodystansowych czują się zwykle lepiej w butach, które zapewniają wysoki poziom wygody oraz oferują ochronę stopy w postaci wygodnej wyściółki. Natomiast doświadczeni nie potrzebują takich udogodnień i preferują lekkie obuwie, które pozwoli im osiągać lepsze wyniki. Czytając blog dla biegaczy można poznać więcej faktów i ciekawostek na ten temat.

Przejście na dietę może w pewnym stopniu również pomóc w przygotowaniach do półmaratonu. Warto po prostu odstawić niezdrowe przekąski, słodycze i dostarczyć organizmowi dużą ilość węglowodanów, a także zdrowe tłuszcze i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania białka.