Budownictwo modułowe staję się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Innymi słowy, to rodzaj budowy nieruchomości przy użyciu gotowych elementów. Ten rodzaj budowy w ostatnim czasie szybko zyskuje na popularności na całym świecie, również w Polsce możemy zauważyć domy skonstruowane przy użyciu tej techniki. Wszystko przez tempo budowy, które w porównaniu do starych technik budowlanych zajmuje znacznie mniej czasu. Do tego zmodernizowany wygląd sprawia, że obiekt, który powstał dzięki wykorzystaniu tej metody, prezentuje się naprawdę dobrze. Dodatkowo spełnia przy tym wszystkie standardy bezpieczeństwa i normy BHP, co czyni go miejscem zdatnym do zamieszkania na długi okres czasu, a nawet na całe życie. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej jesteśmy w stanie stworzyć nie tylko zwykłe małe obiekty. Użycie tej techniki wykorzystywane jest również przy budowie domów mieszkalnych, siedzib korporacji czy nawet ośrodków edukacyjnych oraz takich budynków jak pawilony modułowe.
Co jest potrzebne do budowy domu modułowego?
Nieruchomości modułowe bez problemu można stawiać bez stania w urzędach po niezbędne papiery, jednak ich wielkość nie może być większa niż 35m2. Gdy myśli się już o postawieniu większego domu modułowego, trzeba mieć świadomość, że wymaga ona załatwienia odpowiednich dokumentów pozwalających nam na budowę. Do samego postawienia budowy modułowej będzie niezbędny dźwig, dzięki któremu będzie w stanie ulokować gotowe elementy na swoje miejsce. Dodatkowo musimy mieć zebraną całość lub chociaż większość sumy, która będzie potrzebna do realizacji projektu.
Czas stawiania obiektu przy użyciu budownictwa modułowego
"Gdy człowiek się śpieszy, to się diabeł cieszy” - czy to powiedzenie działa również w tym przypadku? Czy to możliwe, że obiekt zdatny do zamieszkania, spełniający przy tym wszystkie normy bezpieczeństwa i zasady BHP może stanąć w kilka tygodni? Dzięki tej metodzie jest to możliwe! Okres konstruowania obiektu wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni. Porównując to do budowy mieszkań przy użyciu starych technik, ten przedziały czasowy wydaje się wręcz absurdalny. Człowiek jest przyzwyczajony, że będzie musiał czekać na osiedlenie się w wymarzonym miejscu latami. Można powiedzieć, że żyjemy w złotych czasach technologii, gdzie innowacyjne pomysły zaskakują nas każdego dnia. Podsumowując, jeśli zależy ci na szybkiej realizacji, budownictwo modułowe będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem! Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że na dom modułowy również potrzebne jest zezwolenie na budowę.
Budownictwo modułowe — zalety
- Krótki czas realizacji
- Obiekty są tworzone z wysokiej jakości produktów
- Budowa nie musi być zależna od warunków atmosferycznych
- Możliwość przeniesienia obiektu w inne miejsce.
- Nie trzeba zatrudniać osoby pełniącej funkcję nadzorcy
Budownictwo modułowe — wady
- Potrzebna pełna suma na stworzenie takiej nieruchomości
- Brak możliwości wkładu własnego w budowę domu - tylko gotowe projekty
- Brak możliwości kontrolowania prac, czyli potrzeba pełnego zaufania firmie