5 podstawowych składników japońskiego jedzenia

Kuchnia japońska z biegiem czasu udowodniła, że charakteryzuje się wszechstronnymi smakami, łącząc tradycję i różnorodność składników. W jej tradycjach znajdziemy m.in. takie potrawy jak sushi, sashimi, tempura rolls. W tym artykule przedstawiamy 5 podstawowych składników japońskiego jedzenia, które wyróżniają je na tle innych krajów i które wykorzystuje każda restauracja sushi.

Ocet ryżowy

Ocet ryżowy jest cieczą powstałą w wyniku fermentacji ziaren ryżu zanurzonych w wodzie. Fermentacja ta trwa zazwyczaj kilka miesięcy, w zależności od czasu; jej kolor zmienia się od złotego do białego lub bezbarwnego, od czego zależy jej jakość. Jego smak ma kwaśny posmak, ale mniejszy niż zwykły ocet. Przechowuje się go w temperaturze pokojowej i długo zachowuje trwałość. Ocet ryżowy jest stosowany jako środek konserwujący, ponieważ ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. W niektórych częściach Japonii używa się go do konserwowania warzyw i jako środka trawiennego. Jest to jeden z podstawowych składników japońskiej kuchni, używany do aromatyzowania ryżu i do chłodzenia sushi. Nadaje on również ryżowi lepką konsystencję, dzięki czemu jest on łatwiejszy w przygotowaniu sushi. Używa się go również do przyrządzania gulaszu, zup lub smażonych warzyw, co pomaga nadać potrawom kolor i zachować ich składniki odżywcze.

Sos sojowy

Sos sojowy jest również znany w Japonii jako shoyu. Jest to jeden z podstawowych składników kuchni japońskiej. Sos sojowy to płyn powstały w wyniku fermentacji soi lub roślin strączkowych, który jest grzybem powstającym w wyniku tej fermentacji, w wyniku czego powstaje czarny płyn zwany "sosem sojowym". Sos sojowy jest powszechnie stosowany w większości japońskich potraw, nadając im więcej smaku. Pomaga on obniżyć zawartość soli, ponieważ zazwyczaj jest nieco słony. W połączeniu z innymi składnikami i potrawami sos sojowy pomaga wydobyć ich smak. Sos sojowy jest znanym na całym świecie składnikiem kuchni japońskiej.

Wodorosty kombu

W Japonii istnieje kilka rodzajów wodorostów, takich jak nori i wakame. Jednak wodorosty kombu są najczęściej używanymi wodorostami w kuchni japońskiej. Wodorosty te uprawia się w ogrodach morskich na wybrzeżach Japonii, dlatego też uważa się je za morskie warzywo lub roślinę strączkową. Mają kolor ciemnozielony, czasem brązowy lub czarny. Po zebraniu wodorosty przechodzą trzyetapowy proces, w którym są odsączane, następnie suszone i na końcu otrzymują charakterystyczny kształt liścia, który jest następnie zwijany. To właśnie w tym procesie określa się szerokość wodorostów kombu, choć nie należy zapominać, że mogą być one również spożywane na surowo. Jako podstawowy składnik japońskich potraw, wyróżnia się w przygotowywaniu bulionu dashi, zupy miso i seitan.

Ryż

Najpowszechniej spożywanym zbożem w Azji jest ryż i jest on również jednym z głównych składników japońskich potraw. Ryż japoński, zwany również ryżem bomba, charakteryzuje się okrągłymi ziarnami o dużej zawartości skrobi, większą lepkością, dzięki wysokiej zawartości glutenu oraz wchłanianiem smaków składników użytych do jego przygotowania.

Do najczęściej spożywanych odmian kuchni japońskiej należą: ryż uruchimai i mochigome. Najbardziej powszechnym sposobem spożywania ryżu w Japonii jest gotowanie na parze, ten rodzaj gotowania pozwala ryżowi pękać, a jego konsystencja pozostaje glutowata, dlatego jest podstawą do przygotowania sushi. Dzięki tej glutowatej i kleistej charakterystyce łatwo jeść ryż pałeczkami.

Mirin

Znane również jako słodka i łagodna sake, czyli wino ryżowe o bardzo niskiej zawartości alkoholu. Mirin jest podstawowym składnikiem kuchni japońskiej i jest obecny w większości japońskich przepisów. W przepisach opartych na gotowanej rybie mirin pomaga zniwelować jej nadmierny smak. Mirin jest wytwarzany na dwa sposoby: rzemieślniczy, przez japońskie rodziny, zwłaszcza w wioskach, gdzie wykorzystywane są receptury przodków, oraz w fabrykach, do dystrybucji komercyjnej. Preparat ten zawiera trzy składniki, również podstawowe dla kuchni japońskiej: ryż, shochu, popularny japoński napój, oraz koji, czyli bardzo popularny rodzaj japońskiego grzyba, który uprawia się za pomocą pleśni.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie https://goldsushi.pl/sushi-bielany/ - dowiedz się więcej.