Odzież robocza a odzież ochronna

Odzież robocza i odzież ochronna to ubrania oraz akcesoria, które wymagane są do pracy na niektórych stanowiskach. Najczęściej wymienianymi zawodami wykorzystującymi taką odzież jest branża budowlana, chemiczna, medyczna oraz prace fizyczne, narażające pracownika na urazy.

Odzież robocza i odzież ochronna to często wyrażenia stosowane zamienne jako synonimy. Niezwykle istotne jest rozróżnianie obydwu pojęć.

Odzież robocza

Ubrania robocze, to odzież zabezpieczająca przed możliwym zabrudzeniem czy zniszczeniem odzieży własnej. Nie wymagane są w tym przypadku odpowiednie certyfikaty producenta. Ten rodzaj odzieży znajdzie swoje zastosowanie w każdym miejscu, w którym wymagana jest czystość a nawet sterylność. Przykładem może być tu zakład gastronomiczny, salon kosmetyczny czy fryzjerski oraz ośrodki medyczne. Zazwyczaj obowiązek noszenia odzieży roboczej dotyczy również stanowisk pracy przy maszynach i urządzeniach.

Elementami odzieży roboczej mogą być: obuwie, okulary, kask kombinezony wraz z obuwiem a nawet cały komplet ubrań. W przypadku wymagań sterylności, mogą być to również ubrania jednorazowe. Odzież ta może być wykonywana z różnych materiałów, jednak wszystkie mają w składzie bawełnę. Najbardziej popularnym rodzajem tego typu odzieży jest odzież drelichowa (wykonana w stu procentach z bawełny).

Odzież ochronna

Odzież ochronna jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie chronić zdrowie pracownika oraz zapewnić mu bezpieczeństwo zgodnie z zasadami BHP. Tego typu ubrania wymagają odpowiedniego zaprojektowania, tak, aby ustrzec pracownika przed ewentualnymi urazami na stanowisku pracy. Stosowane są szczególnie, w momencie występowania czynników szkodliwych jak wilgoć, wysoka lub niska temperatura czy hałas. Każdy z nich stanowi obciążenie psychiczne lub fizyczne dla pracownika. Ochrona przed powyższymi czynnikami może oznaczać konieczność zastosowania odzieży wodoodpornej, niepalnej czy kwasoochronnej.

Rodzaje odzieży ochronnej

Najbardziej oczywistą odzieżą ochronną jest ta, chroniąca przed mechanicznymi obrażeniami. Przydaje się ona najczęściej w pracy fizycznej np. branży budowlanej lub fabrykach. Na stanowiskach narażonych na działanie skrajnych niskich lub wysokich temperatur wykorzystuje się odzież termiczną. Niezwykle istotne jest również używanie odzieży ochronnej na stanowiskach pracy narażonych na działanie promieniowania. Czynnik taki może występować w laboratoriach oraz placówkach medycznych. Ochronę przed drobnoustrojami zapewni pracownikowi odzież ochronna biologiczna. Zaobserwować ją można w gabinetach weterynaryjnych oraz w zoo. Pracodawca może również zapewniać również odzież ostrzegawczą. Jest ona często stosowana na halach produkcyjnych oraz magazynach i ma za zadanie zwiększenie widoczności pracownika na drodze. Jeżeli szukasz odzieży roboczej dla swoich pracowników, sprawdź sklep www.bhpnawigator.com.pl - dowiedz się więcej o rodzajach odzieży roboczej.

Odzież robocza, jak i odzież ochronna powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów oraz wybierana ze względu na specyfikację wykonywanego zawodu. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa, powinna być ona również wygodna, nie krępować ruchów i zapewniać komfort pracy.