System jednego klucza to rozwiązanie, które coraz częściej znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i w blokach czy innych budynkach mieszkalnych. Nie ulega wątpliwości, że wizja zmiany pęku kluczy w jeden klucz może być dla nas atrakcyjna. System jednego klucza ma wiele dodatkowych zalet, o których z pewnością warto wiedzieć.
Co to jest system jednego klucza?
System jednego klucza to system umożliwiający otwieranie wszystkich drzwi w domu, mieszkaniu czy w dowolnym budynku za pomocą jednego klucza. Najczęściej takie systemy są stosowane w biurach czy miejscach użyteczności publicznej, coraz częściej jednak spotykamy je także w domach i budynkach mieszkalnych. Jedynym warunkiem zainstalowania takiego systemu jest zastosowanie drzwi otwieranych zamkiem współpracującym z wkładką bębęnkową, zwaną także patentową.
Jakie wkładki są stosowane w systemach jednego zamka?
Najczęściej są to wkładki antywłamaniowe, które uniemożliwiają potencjalnemu włamywaczowi wtargnięcie do domu. Stosowane są wkładki o różnej długości, a ich długość dobiera się w zależności od grubości drzwi. Możliwe jest zastosowanie wkładek dwustronnych, jak i jednostronnych i wkładek. Często spotyka się także kłódki. Co więcej, wkładki mogą być modyfikowane, można także dodawać nowe. Jeżeli klucz zostanie zgubiony przez użytkownika, możliwa jest rekombinacja kodu wkładek, co sprawi, że nie będzie konieczności wymiany wszystkich wkładek. To z kolei pozwoli na znaczące oszczędności.
Jakie rodzaje systemów jednego zamka możemy zastosować?
Najprostszą opcją jest system wkładek ujednoliconych. Wszystkie wkładki otwiera się tym samym kluczem. Taki system spotyka się w domach prywatnych, gdzie nie ma konieczności przyznawania ograniczonego dostępu do danych pomieszczeń. Ilość kluczy i wkładek w systemie jest dowolna. Nieco bardziej skomplikowany jest system zamka centralnego. Każdy klucz w tym systemie otwiera własną wkładkę i wkładkę centralną. Takie rozwiązanie stosuje się w budynkach mieszkalnych. Rolę wkładki centralnej odgrywa wkładka w drzwiach wejściowych, a w kładki indywidualne to wejścia do poszczególnych mieszkań. Najbardziej skomplikowaną wersją systemu jednego klucza jest system klucza grupowego. Daje on najwięcej możliwości nadawania uprawnień do otwierania drzwi. Taki system pozwala na nadanie konkretnym osób uprawnień do otwierania konkretnych drzwi. Takie systemy spotyka się w firmach, urzędach, korporacjach i miejscach użyteczności publicznej.