Wypalanie blach - wypałki z blach grubych

Wypalanie blach to najprościej mówiąc, wycinanie z arkuszy blach dowolnych kształtów o różnej grubości. Wypałki z blach grubych bo tak mówi się w branży to nic innego jak właśnie takie
elementy. Wypalanie blach można wykonywać za pomocą różnych metod i maszyn, które omówimy poniżej.

Z popularniejszych metod, którymi wykonuje się wypalanie blach grubych można wyróżnić cięcie plazmą i cięcie gazowe. Wypałki z blach uzyskane tymi metodami, cechują się tym, że można pozwolić sobie na dużą grubość cięcia blachy w porównaniu do innych metod. Dzięki temu znajdują one zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach przemysłu, gospodarki, budownictwa.

Wypalanie blach

Wypalanie blach za pomocą łuku plazmowego jest możliwa dzięki jego wysokim zdolnością do przewodnictwa prądu. Dzieje się to za sprawą znacznie większej jonizacji cząstek w porównaniu do gazu. Strumień plazmy, którym wykonuje się wypalanie blach wystarczy skierować w stronę arkusza blachy i możemy uzyskać pożądane przez nas kształty i elementy. Oczywiście do przeprowadzenia cięcia plazmowego wymagana jest wysoka temperatura.

Ogromną zaletą wypalania blach metodą cięcia plazmowego jest szybkość z jaką wykonywany jest cały proces. Jest ona kilka razy wydajniejsza od standardowej, tradycyjnej metody tlenowej.

Wypałki z blach - cięcie plazmą

Cięcie tlenowe to metoda wycinania blach, która pomimo tego, że jest dosyć wolna w porównaniu do innych ma swoje pewne zalety. Jest to metoda najstarsza, czyli dobrze sprawdzona i pozwala na stosunkowo wysoką precyzję wypalania blach grubych. Mimo jej niektórych wad, jest ona chętnie wykorzystywana, ponieważ dobrze radzi sobie w przypadku grubych blach.

Do wykorzystania metody tlenowej można jednocześnie wykorzystać kilka palników, co przyspiesza szybkość obróbki i wydajność cięcia tlenowego. Materiały blachy, która jest wycinana musi uzyskać wysoką temperaturę. Następnie dochodzi do zapłonu i spalenia fragmentu, który chcieliśmy usunąć. Potem strumień gazowy o wysokim ciśnieniu usuwa pozostałości.

Wypalanie blach grubych - zastosowanie

Jakie są właściwości i korzyści z wypalania blach tymi metodami?

  • Wypałki z blach można wykonywać na różne kształty pracując na różnych materiałach
    • znacznie niższy koszt niż w wypalaniu laserem
    • sama blacha, która jest poddawana wypalaniu może być zachowana w niskiej temperaturze
    • mała szczelina wypalania
    • gładkość
    • krawędzie nie wymagają dużej obróbki

Jeśli mówimy o wypalaniu blach przy pomocy plazmy, gazu lub lasera to wszystko zależy od kilku czynników. Ważne jest to w jakich warunkach chcemy wykonać proces wypalania blach. Następnie weźmy pod uwagę grubość arkusza blachy i wypałki z blach. Do wypalania blach grubych z pewnością lepiej wybrać cięcie plazmowe i tlenowe (gazem). Jeśli natomiast, arkusze są cienkie to można użyć cięcia laserem.

Trzeba też wziąć pod uwagę z jakiego materiału będziemy obrabiać. Nie każdą technologię można zastosować do każdego typu materiałów. Jak również, niektóre technologie mogą sobie radzić z danym materiałem lepiej niż inne.

Wypałki z blach - metody cięcia

Wszystko to ma wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz jakość całego procesu i obrabianych detali.

Wykorzystanie maszyn i wycinarek CNC znacznie ułatwia sprawę w kwestii precyzji i jakości. Automatyzacja i powtarzalność ruchów, które wykonuje maszyna jest tutaj na najwyższym poziomie. Dzięki temu, możemy uzyskać wysoką ilość tych samych elementów.

Wypalanie blach metodą cięcia laserowego głównie wykorzystuje się do cienkich arkuszy. Bardzo precyzyjna metoda, z której wypałki z blach są wykorzystywane do różnych gałęzi przemysłu. Nie jest to jednak najtańsza metoda obróbki i z pewnością, trzeba liczyć się z dużą inwestycją na start.