Czyszczenie żaluzji drewnianych - szybkie i proste metody

Żaluzje drewniane - choć niewątpliwie dodają wnętrzu elegancji - bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom. Główny problem stanowi osiadający na nich kurz, jednak czasem trzeba zmierzyć się również z poważniejszymi zanieczyszczeniami. W jaki sposób je czyścić? Kilka prostych metod przytaczamy w tekście poniżej.

W jaki sposób czyścić żaluzje drewniane z kurzu?

Drewno jest materiałem, który niestety sprzyja gromadzeniu się kurzu. Szczególnie duży problem stwarza drewno lakierowane, które błyszczy jedynie wtedy, gdy jest czyste. Na szczęście usunięcie kurzu z żaluzji nie wymaga od nas użycia bardziej specjalistycznych środków - wystarczą jedynie sprawdzone i skuteczne domowe sposoby.

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie zwykłej szczotki do kurzu. Specjalne włosie takiej szczotki przyciągnie kurz zapobiegając jego wirowaniu. Jest to najlepszy sposób w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z niewielką warstwą kurzu. W celu wyczyszczenia lamele powinny być najpierw ustawione w pozycji zamkniętej ku górze, a następnie w dół.

Aby wyczyścić żaluzje z kurzu warto również użyć przyrządu do obustronnego czyszczenia. Może być to szmatka z materiału o właściwościach antystatycznych. W tym przypadku lamele powinny być ustawione płasko. Naszym zadaniem jest przetrzeć obustronnie każdą z nich. W ten sposób kurz zbierany jest równomiernie, co zdecydowanie przyspiesza pracę.

W jaki sposób czyścić żaluzje drewniane z większych zabrudzeń?

Nie zawsze zanieczyszczenie żaluzji musi wynikać z kurzu. Zdarzają się sytuacje, gdy zostają one zabrudzone jakąś substancją np. w wyniku zalania. Wtedy należy podjąć dodatkowe działania w celu ich wyczyszczenia. Użyta metoda zależy od rodzaju zabrudzenia. Czym więc czyścić drewniane żaluzje w przypadku poważniejszych zabrudzeń?

W przypadku kurzu lub mniej poważnych zabrudzeń wystarczy zwykła ściereczka nasączona wodą. Należy przetrzeć nią każdą lamelę z osobna, a następnie osuszyć. W przypadku, gdy mamy do czynienia z poważniejszymi zabrudzeniami, długotrwałym zaniedbaniem lub jakąś substancją konieczne może się okazać użycie specjalnych preparatów.

Przykładem takich zabrudzeń mogą być resztki oleju lub kosmetyki. Co zrobić w takiej sytuacji? Ściereczkę lub gąbkę należy spryskać specjalnym preparatem, a następnie dokładnie przetrzeć nim lamele. Warto wiedzieć, że należy unikać zbyt długiego zmiękczania lamel. Nawet w sytuacji używania preparatów do drewna. Po nałożeniu preparatu powinien być on szybko starty na sucho.