Mały pokój dla dziecka - kilka pomysłów aranżacji

Urządzenie pokoju dla dziecka to duże wyzwanie. Jest to przestrzeń, w której maluch powinien czuć się dobrze i bezpiecznie. Aranżacja pokoju będzie się nieco różnić w zależności od wieku dziecka. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą dostosować pomieszczenie do potrzeb w konkretnym wieku.

Jak zaaranżować pokój dla rocznego dziecka?

Najważniejszym punktem w pokoju dla rocznego dziecka jest miejsce do spania. W tym wieku najpopularniejsza jest kołyska, jednak warto myśleć przyszłościowo. Dziecko rośnie i szybko stanie się ona bezużyteczna. Lepszym rozwiązaniem jest zakup łóżka z barierkami, w którym spać mogą dzieci w wieku aż do trzech lat. Posiada ono regulowaną wysokość barierek.

W pokoju dziecięcym przyda się również szafka. Nie musi być ona pojemna, ponieważ w tym wieku maluch nie posiada jeszcze zbyt wielu ubrań. Niektóre modele szafek posiadają również możliwość zamontowania przewijaka. Przyda się on w pierwszych miesiącach życia, a następnie można go z powodzeniem usunąć.

Jak zaaranżować pokój dla trzyletniego dziecka?

Wiek trzech lat to czas, gdy dziecko zaczyna odkrywać świat. Należy o tym pamiętać podczas aranżacji pokoju. Powinno znajdować się w nim dużo różnych zabawek, a także elementów, które będą wspierać rozwój poznawczy dziecka. Warto zapewnić także przestrzeń do zabaw ruchowych. W tym wieku dziecku towarzyszy duży głód poruszania się.

W tym wieku pokusić można się już również o zakup pełnowymiarowego łóżka. Powinno być ono wygodne, jednak dobrze jest także zadbać o to by podobało się dziecku. W tym celu warto postawić na kolorową pościel, która przedstawia bohaterów z ulubionych bajek. Dobrym pomysłem jest, aby maluch sam miał możliwość jej wyboru.

Jak zaaranżować pokój dla siedmioletniego dziecka?

Siedem lat to wiek, w którym dziecko idzie do szkoły. Wiąże się to z koniecznością zmiany wystroju jego pokoju. Od tego momentu najważniejszym wyposażeniem pomieszczenia powinno być biurko dla dziecka. Będzie ono konieczne do spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w mebel posiadający regulację blatu.

Na tym etapie dorastania warto także pomyśleć o zakupie regału. Szkoła wiąże się z koniecznością posiadania dużej ilości książek. Zarówno podręczników, jak i lektur. Należy także pamiętać, że każdym rokiem ich ilość będzie rosła. Z tego powodu warto postawić na regał, który posiada kilka półek. Miłym dodatkiem do niego będzie także szafka, w której dziecko trzymać może potrzebne do nauki przybory.