Jak przygotować się do polowania?

Polowanie, a w szczególności to pierwsze, wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba wiedzieć, jak zachowywać się w lesie, co ze sobą zabrać i jak się ubrać. Zanim ktoś zostanie myśliwym, musi zdobyć odpowiednie uprawnienia, ale sama teoria to nie wszystko. Jak zatem przygotować się do udanego polowania?

Odpowiedni ubiór i akcesoria

W trakcie polowań bardzo ważny jest ubiór myśliwego. Musi być dopasowany kolorystycznie do lasu, aby nie rzucał się w oczy zwierzętom, tylko zlewał się z naturalnym tłem. Zwykle zakłada się odzież w odcieniach brązu i zieleni lub moro. Zaawansowani myśliwi niekiedy stosują nawet kamuflaże ze sztucznymi liśćmi, aby jeszcze bardziej wtapiać się w leśne środowisko.

Podstawą są wygodne buty, które zamortyzują stopę na wymagającym podłożu i nie przemokną, gdy w lesie będzie wilgotno. Wszystkie elementy odzieży powinny być wodoodporne, ponieważ nawet gdy nie pada deszcz, myśliwy musi nierzadko leżeć na pokrytym rosą podłożu. Poza tym ubrania nie powinny szeleścić, aby nie płoszyć zwierząt.

Na polowaniu przydadzą się także takie akcesoria jak m.in.: lornetka, ostry nóż, latarka, statyw na broń czy jedzenie i picie. Niekiedy podczas długotrwałego polowania może braknąć energii, więc baton schowany w kieszeni kamizelki sprawdzi się doskonale.

Broń i amunicja

Najpopularniejszą bronią przeznaczoną do polowań jest sztucer. Aby nie musieć cały czas nosić go w rękach, myśliwy powinien zaopatrzyć się w pas do przewieszenia broni, a także pokrowiec do przewożenia jej w samochodzie. Etui jest obowiązkowym elementem wyposażenie myśliwego, zapewniającym bezpieczeństwo podczas transportu sztucera.

Poza tym trzeba pamiętać o zabraniu zapasu amunicji, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak potoczy się polowanie i czy nie zabraknie jej w trakcie pobytu w lesie. Warto zaopatrzyć się także w zestaw do czyszczenia broni, aby mogła ona posłużyć jak najdłużej.

Zachowanie na polowaniu

Każdy myśliwy musi mieć zdolność do opanowania i zachowania spokoju w lesie. Bardzo ważne jest to, aby poruszać się powoli i w ciszy. Dyskretność pozwala zbliżyć się do zwierzyny bez spłoszenia jej. Jeśli myśliwy wybiera się na polowanie grupowe, musi pamiętać o tym, aby nie rozmawiać głośno ze swoimi towarzyszami. Ponadto bardzo ważna jest ostrożność i odpowiedzialne podejście do polowania. Broń może wyrządzić wiele szkód, gdy ktoś nieumiejętnie lub lekkomyślnie się nią posługuje. Sprzęt myśliwski zamówisz online na Sklepmysliwski.