Jaką fototapetę wybrać do pomieszczeń w naszym domu?

Fototapeta różni się od tradycyjnej tapety. Jest to wielkoformatowy wydruk fotograficzny, który może przedstawiać na przykład panoramę miasta, pejzaż, kwiaty, zwierzęta i wiele innych. Obecnie jest chętnie wybierana przez inwestorów, ponieważ umożliwia wykonanie szybkiej metamorfozy dowolnego pomieszczenia i zaaranżowanie go w zupełnie nowy sposób. Jaką fototapetę jednak wybrać do poszczególnych wnętrz w naszym domu? Podpowiadamy.

Z jakiego materiału najlepsza fototapeta?

Wybierając fototapetę do pomieszczeń w swoim domu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, z jakiego materiału powinna być ona wykonana. Obecnie producenci oferują kilka wersji tego produktu. Wśród najpopularniejszych wymienia się jednak fototapetę flizelinową, winylową, a także samoprzylepną.

Podczas doboru konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego łatwość aplikacji, jakość, a także wielofunkcyjność. Ten ostatni parametr odnosi się do faktu, iż tapeta powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także praktyczna w użytkowaniu, a więc na przykład odporna na działanie promieni słonecznych, czy różnego rodzaju zabrudzeń.

Jaką fototapetę wybrać do pokoju?

Wybierając fototapetę do pokoju, warto zastanowić się, w jakim celu ma ona zostać wykorzystana w tej przestrzeni. Czasami takie produkty stosowane są wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie przeprowadzić generalnego remontu i na przykład idealnie zakryć dziur w ścianie po szafkach czy półkach lub śladów po plakatach. Wówczas korzystając z fototapety, można odświeżyć taką powierzchnię bez konieczności wykonywania długich i skomplikowanych remontów.

Jeżeli jednak fototapeta ma pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu, wówczas bardzo ważne jest dopasowanie jej motywu do aranżacji takiego wnętrza. W salonie taki akcent doskonale sprawdzi się na przykład na ścianie, na której znajduje się również telewizor lub kominek. W sypialni z kolei fototapeta najczęściej wykorzystywana jest do dekoracji ściany przy której znajduje się łóżko.

Jaka najlepsza fototapeta do kuchni?

Wnętrze w którym codziennie przygotowujemy posiłki, powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego też ze względu na panujące w nim warunki wybierając fototapetę do kuchni, należy kierować się jej trwałością i odpornością na wodę, a także zabrudzenia. W tej roli najlepiej sprawdzi się model flizelinowy, który jest odporny na szkodliwe działanie wilgoci, a także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.