Dlaczego warto dbać o środowisko?

Ziemia to jedyna planeta Układu Słonecznego, na której rozwinęło się życie zwierząt, ludzi, a także roślinności. Często zapomina się o tym, że przecież istotę istnienia zawdzięczamy właśnie niej. Podpowiadamy, jak możesz dokonać pozytywnej zmiany i jakie skutki może mieć zanieczyszczanie środowiska.

Zanieczyszczenia w środowisku – co na to wpływa?

Czyste środowisko jest nie bez znaczenia dla ludzkości, która przecież pobiera wszystkie niezbędne surowce właśnie z niebieskiej planety. Jest wiele czynników, które przyczyniają się do zanieczyszczeń środowiska. Jeden z nich to wydzielanie szkodliwego CO2 do atmosfery, które prowadzi do zmiany poziomów mórz, warunków klimatycznych (globalnego ocieplenia) i zakwaszenia wód. Jednak to niejedyny problem obecnych czasów, ponieważ nadmierna produkcja plastiku także ma wpływ na niszczenie środowiska.

Szczególnym problemem jest mikroplastik, który uwalnia się do mórz, rzek, oceanów, a także gleb. Mikroskopijne cząsteczki plastiku są jedzone przez ryby i inne zwierzęta, co w konsekwencji przyczynia się do przyswajania go także przez ludzi. Równie niebezpieczna jest nieodpowiedzialna utylizacja substancji toksycznych do wód.

Pozytywny wpływ na środowisko – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że problem dotyczy każdego człowieka na naszej planecie. Wiele osób twierdzi, że problem środowiska ich nie obejmuje, bo przecież np. segregują śmieci czy ograniczają mięso. Jednak to nie wystarczy, aby mieć zauważalny na środowisko. Przygodę z ekologią powinno się rozpocząć od ograniczenia kupowania plastiku.

Aktualnie firmy produkujące artykuły spożywcze również starają się sprostać wymaganiom Ziemi i do opakowań wykorzystują ekologiczny papier, czy też rzadziej szkło np. przy pakowaniu jogurtów. Kolejnym sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń wydzielanych do środowiska jest stosowanie naturalnych środków czystości, takich jak naturalne płyny do podłóg, które nie zawierają silnych detergentów tak jak w przypadku środków drogeryjnych.

Naturalne środki czystości są przede wszystkim zdrowsze dla naszego organizmu, ale również pomagają zapobiegać alergii. Na stronach internetowych możesz znaleźć cały wachlarz naturalnych środków do czyszczenia takich jak: odkamieniacze do ekspresów, płyny do podłóg, płyny do mycia kuchni czy łazienek. Dobrym sposobem na niższe wydzielanie CO2 jest zmiana środku transportu do pracy na rower czy też komunikację miejską. Dbać o środowisko możesz również poprzez zbieranie śmieci w Twoim parku lub z brzegu pobliskiej rzeki.