Jak wspomóc pamięć dziecka podczas nauki angielskiego?

Nasz mózg to jeden wielki mięsień. Jak każdy inny w naszym ciele, także i ten domaga się ćwiczeń. Bez odpowiedniej stymulacji, treningu, aktywności nasza pamięć i koncentracja będą dalekie od oczekiwań. Trening ten najlepiej więc zacząć jak najwcześniej. Jak pomóc w jego rozpoczęciu naszym dzieciom?

Trening pamięci a „pamięciówka”

Nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci w Gliwicach nie powinna mieć już nic wspólnego z tradycyjnym wkuwaniem na pamięć. Wszyscy dobrze wiemy bowiem, w jak wielu przypadkach oznaczało to zapamiętać – zaliczyć – zapomnieć. Nam jednak zależy, aby nauka naszych dzieci przebiegała efektywnie, ale była także skuteczna, a przyswojona wiedza zostawała z nimi na zawsze. Takie oczekiwania wymuszają zmianę perspektywy. Trzeba uczyć się tak, aby stymulować nie tylko pamięć krótkotrwałą, lecz także tę długotrwałą. Można to robić na naprawdę wiele sposobów. Wiedzą to choćby organizatorzy i lektorzy kursów angielskiego dla dzieci w Gliwicach, którzy oferują zupełnie inne podejście do nauki: https://earlystage.pl/pl/szkola/gliwice

Co wspomaga pamięć?

Nasz mózg jest bardzo skomplikowaną strukturą, natomiast o działaniu pamięci i ośrodka odpowiadającego za naukę kompetencji językowych wiemy już naprawdę całkiem sporo. Warto tę wiedzę wykorzystać, aby wspomóc pracę pamięci podczas nauki angielskiego.

  • Rozwój motoryki małej przez wszelkiego rodzaju zajęcia manualne sprzyja stymulacji ośrodka odpowiedzialnego za naukę języków. Warto więc zachęcać dziecko, aby podczas rysowania nazywało po angielsku np. kolory, czy aby nawlekając koraliki na nitkę,  liczyło je na głos, używając angielskich zwrotów itd. 
  • Możesz zachęcić dziecko do samodzielnego przygotowania pomocy naukowych: fiszek, map myśli, infografik: https://earlystage.pl/blog/2022/03/21/jak-samodzielnie-wykonac-pomoce-do-nauki-jezyka-angielskiego//. W ten sposób skłonisz je do powtórzenia materiału, a jednocześnie połączysz ćwiczenia z motoryki ręki z nauką języka.
  • Badania neurodydaktyczne nie pozostawiają również wątpliwości, że muzyka bardzo mocno stymuluje pracę pamięci. Warto więc poszukać trochę w internecie i do wspólnych poranków lub popołudnia włączyć zabawę z rymowankami, piosenkami, które pomogą utrwalić zagadnienia językowe, wzmocnią w dziecku „czucie” akcentu i melodii języka angielskiego. Kursy angielskiego dla dzieci w Gliwicach także coraz częściej wykorzystują tego typu inspiracje do prowadzenia zajęć. 
  • Warto postawić na szereg różnego rodzaju zabaw, gier, zgadywanek oraz innych aktywności edukacyjnych, które jednocześnie będą dziecko bawić, jak i uczyć. Badania wskazują, że stymulowanie ośrodka przyjemności podczas nauki wzmacnia jej efektywność i utrwala w pamięci przyswajane zagadnienia. 

Trening pamięci może być przede wszystkim dobrą zabawą, jeśli połączyć naukę z muzyką, teatrem, oglądaniem bajek po angielsku czy wspólnymi grami. Nauka, aby była skuteczna, nie musi wcale kojarzyć się jedynie z przymusem i długimi godzinami spędzonymi przy biurku.