Teraz apelujemy do Państwa, do pracowników spółdzielni, administracji domów mieszkalnych, wspólnot mieszkańców, sołtysów, abyście, jeśli tylko możecie, wydrukowali i powiesili na tablicach ogłoszeń plakaty ostrzegające seniorów przed oszustami. Chcąc zapobiegać przestępstwom, możecie Państwo przyłączyć się do akcji zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Gliwicach. Otóż nasi policjanci, przede wszystkim dzielnicowi, rozwiesili opracowane i wykonane we własnym zakresie plakaty z ostrzeżeniami dla seniorów, bo to przede wszystkim oni najczęściej padają ofiarami oszustów.

Wczoraj w jednym z gliwickich mieszkań na telefon stacjonarny zadzwonił oszust przedstawiający się jako pracownik banku. Przeraził rozmówcę informacją o włamaniu na jego konto, nakazał zainstalować przesłaną aplikację. 60-latek wykonywał polecenia. Z jego konta zniknęło 20 tysięcy złotych. W miniony weekend seniorka zgłosiła, ze przez kilka tygodni dawała się wodzić oszustom obiecującym jej solenne zyski z inwestycji. Poznała ich, a jakże, przez internet, kliknęła w baner reklamowy na Facebooku. Firma, rzekomo brokerska z Genewy, przekonała 70-latkę do wielu przelewów, zaciągnięcia kredytu. Łącznie gliwiczanka straciła 150 tysięcy złotych.

Mimo licznych kampanii społecznych, ostrzeżeń, wciąż znajdują się osoby, które dają się złapać na proste triki grup oszustów. Dodajmy, że przestępcy działają najczęściej zza granicy.

Aby zapobiegać tego typu oszustwom nasi policjanci tylko w minionym tygodniu rozwiesili na tablicach ogłoszeń w przychodniach, sklepach, szkołach, budynkach użyteczności publicznej oraz klatkach schodowych prawie 200 plakatów. Odbyli 5 spotkań z grupami seniorów działającymi w różnych stowarzyszeniach, jednak trzeba przyznać, że ci akurat - aktywni seniorzy - nie są podatni na oszukańcze sztuczki. Wiemy natomiast, że swoją wiedzą i energią podzielą się osobami bardziej wycofanymi z życia społecznego.


Policyjni profilaktycy spotkają się też z grupami najmłodszych, aby przez nich dotrzeć do ich babć i dziadków.  Dla przykładu zorganizowano konkursy, w tym plastyczne, aby dzieci wykonały swoje prace o tematyce profilaktycznej.  Chodząc po alejkach osiedla Sikornik rozdawały je napotkanym seniorom. Oprócz Pań nauczycielek dzieciom towarzyszył policjant, który włączał się do rozmów i informował o najbardziej aktualnych formach oszustw.


Apelujemy do osób dobrej woli o to, aby, oczywiście w miarę możliwości, wydrukowały choćby jeden plakat z załącznika i powiesiły na swojej klatce schodowej. Być może w ten sposób dotrzemy do większej liczby seniorów.


Uwaga! Obecnie trwa zmasowany atak oszustów podających się za bankowców, próbujących przestraszyć  mieszkańców historiami o: „włamaniu na konto”, „że ktoś zaciągnął na nich kredyt” itp. Prosimy nie podejmować tych rozmów, tylko zadzwonić lub osobiście udać się do swojego banku.

 • Na zdjęciu policjant wieszający plakat na tablicy informacyjnej.
 • Na zdjęciu policjant wieszający plakat na drzwiach klatki schodowej.
 • Na zdjęciu policjant przykleja na witrynie szkoły plakat.
 • Na zdjęciu grupa dzieci poodchodzi do stojącej naprzeciwko nich seniorki. Niosą swoje prace plastyczne.
 • Na zdjęciu widać kamerę telewizyjna filmująca grupkę przedszkolaków i panią przedszkolankę.
 • Plakat akcji seniorze uważaj przyklejony na witrynie wejścia do szkoły.
 • plakat na którym policjantka ruchu drogowego informuje że policja nigdy nie prosi o pieniądze.
 • Plakat z policjantką i napisem gliwicka policja ostrzega i w punktach wypisane przestrogi przed oszustwami.
 • Na zdjęciu plakat z przedszkolakiem w mundurku stylizowanym na policjanta i napis - babciu, dziadku nie daj się oszukać.

Pliki do pobrania

 • Plakat nr 1 w formacie pdf.
  1.12 MB
 • Plakat nr 2 w formacie pdf.
  981.4 KB
 • Plakat nr 3 w formacie pdf.
  1.11 MB