Rekordowy Memoriał Zenona Sęka przyciągnął sportowców z Polski i zagranicy
W minioną sobotę, 15 czerwca, Gliwice stały się miejscem zmagań sportowców na najwyższym poziomie. 49. Memoriał Zenona Sęka przyciągnął 650 lekkoatletów z kraju i zagranicy, którzy rywalizowali o najlepsze wyniki i ustanawiali nowe rekordy życiowe.
  1. 650 lekkoatletów z Polski, Kataru i Czech.
  2. 211 rekordów życiowych i ponad 700 osobostartów.
  3. Przedstawiciele Piasta Gliwice na podium w kilku konkurencjach.
  4. Wysoki poziom sportowy i nowe rekordy frekwencji.

Na Arenie Lekkoatletycznej im. Eugeniusza Bieniasza, na osiedlu Kopernika, odbyły się drugie co do ważności zawody lekkoatletyczne w sezonie letnim w Gliwicach. Dzięki możliwości zdobycia punktów do krajowego rankingu oraz atrakcyjnym nagrodom finansowym, wydarzenie przyciągnęło sportowców z całego kraju, a także reprezentantów Kataru i Czech.

W zawodach wzięło udział 650 lekkoatletek i lekkoatletów, a liczba osobostartów przekroczyła 700. Ustanowiono aż 211 rekordów życiowych, co świadczy o wysokim poziomie rywalizacji. Szczególnie wyróżnili się zawodnicy z klasą mistrzowską i I klasą sportową – łącznie 25 najlepszych wyników osiągnęły 10 kobiet z klasą mistrzowską i 11 z klasą I oraz 12 mężczyzn z klasą mistrzowską i 11 z klasą I.

Hanna Zdanowicz z Piasta Gliwice zaprezentowała się znakomicie w skoku w dal, zajmując 7. miejsce na 20 startujących zawodniczek. Jeszcze lepiej poradziła sobie w trójskoku, gdzie zdobyła 3. miejsce i ustanowiła nowy rekord życiowy. W rzucie dyskiem o wadze 1 kg Maja Barteczko, reprezentantka Piasta Gliwice, uzyskała wynik 41,98 metrów, co dało jej pierwsze miejsce z przewagą 10 metrów nad kolejną zawodniczką.

Amelia Bac-Cardenas, specjalizująca się w rzucie oszczepem, kontynuuje tradycje Ewy Gryzieckiej-Kwiecińskiej, która przed laty biła rekordy świata w tej konkurencji. Amelia zdobyła 3. miejsce w kategorii U18, rzucając oszczepem na odległość 25,59 metrów. W tej samej konkurencji dobrze zaprezentowali się również trzej mężczyźni z Piasta.

Zawody zakończyły się biegami na średnich dystansach, gdzie Piast Gliwice ponownie zaznaczył swoją obecność. Kamil Grzelka zajął 2. miejsce w biegu na 3000 metrów, walcząc o złoto do ostatniego metra i przegrywając zaledwie o pół sekundy. Mimo to ustanowił swój nowy rekord życiowy.

– W zawodach wzięło udział 650 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Jest to nowy rekord frekwencji w Gliwicach, który świadczy o tym, że nasz obiekt cieszy się coraz większą popularnością. Wyniki też są bardzo dobre, a pewnie byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie mocny wiatr. Nieskromnie powiem, że to nie przypadek i nie charakterystyczna, fioletowa bieżnia przyciągają startujących. Jako sekcja cały czas mocno pracujemy nad tym, aby przyjeżdżali do nas znani zawodnicy, bo to zachęca do startu kolejnych – jeszcze lepszych – mówił Wojciech Rutyna, wiceprezes GKS Piast.

Memoriał Zenona Sęka okazał się niezwykle udanym wydarzeniem, które nie tylko przyciągnęło wielu uczestników, ale także pozwoliło na ustanowienie licznych rekordów życiowych. Dzięki tak wysokiej frekwencji i świetnym wynikom, gliwicka arena lekkoatletyczna zyskuje coraz większe uznanie wśród sportowców i kibiców.


Na podst. Urząd Miejski Gliwice