Szkolny ogród w Łabędach pełen owoców i ziół już otwarty dla uczniów

W sercu Łabęd powstała niezwykła przestrzeń, która łączy edukację z naturą. Szkoła Podstawowa nr 32 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 otworzyła swój pierwszy ogród szkolny, który już teraz zachwyca różnorodnością roślin i inspiruje do ekologicznych działań. To miejsce, gdzie uczniowie nie tylko poznają tajniki przyrody, ale także smakują zdrowe owoce prosto z krzewów i drzew.
- Szkolny ogród w Łabędach jako zielona oaza dla uczniów
- Nowoczesne podejście do nauki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9
Szkolny ogród w Łabędach jako zielona oaza dla uczniów
Na niewielkiej powierzchni około 20 metrów kwadratowych przy ulicy Wrzosowej powstał prawdziwy raj dla miłośników natury. Wśród warzyw, ziół i kwiatów można znaleźć m.in. porzeczki, truskawki, jabłonie, śliwki czy grusze. Nie zabrakło też ziemniaków to nietypowy element szkolnego ogrodu, który dodatkowo urozmaica uprawy. Miejsce to ma służyć wszystkim uczniom będą mogli nie tylko obserwować rozwój roślin, ale także aktywnie uczestniczyć w ich pielęgnacji oraz zbierać świeże owoce.
Podczas oficjalnego otwarcia ogrodu nie zabrakło ważnych gości. Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka wraz ze swoim zastępcą Łukaszem Gorczyńskim zasadzili symboliczne jabłonie, podkreślając tym samym znaczenie inicjatywy dla lokalnej społeczności i edukacji ekologicznej młodego pokolenia.
Nowoczesne podejście do nauki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9
Zarządzana od dwóch lat przez dyrektor Bożenę Pieczko placówka stawia na innowacyjne metody kształcenia, które angażują uczniów i pozwalają im uczyć się przez doświadczenie. Po przemalowaniu wnętrz szkoły na uspokajające kolory i wprowadzeniu dialogu z uczniami, atmosfera w szkole znacznie się poprawiła. Teraz nadszedł czas na kolejne zmiany lekcje na świeżym powietrzu mają stać się codziennością.
Kształtujemy młodych ludzi i mamy wpływ na ich rozwój. To ogromna odpowiedzialność, należy robić to mądrze. Chcę wykorzystać potencjał naszej szkoły, która mieści się przy lesie część lekcji np. dotyczących mchów już odbywa się wśród drzew. Jestem zwolenniczką nauki poprzez doświadczanie. To efektywna metoda, która w dodatku bardziej absorbuje uczniów niż zwykłe lekcje w szkolnej ławie. Planujemy stworzyć zielone klasy, kupić ławki i zrobić wiaty, dzięki temu lekcje na podwórku możliwe będą również podczas deszczu”
W najbliższym czasie teren wokół drzew owocowych zostanie wzbogacony o wygodne siedziska, które pozwolą dzieciom odpocząć podczas przerw i cieszyć się kontaktem z naturą nawet między zajęciami.
Źródło: Urząd Miejski w Gliwicach
Autor: krystian