Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Przypominamy, że od 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Gliwiccy policjanci starają się wpływać na świadomość pieszych. Dla poprawy ich bezpieczeństwa przy każdej okazji rozdają odblaski, m.in. bezpośrednio na drogach. Jeśli Ty nie otrzymałeś, pomyśl przed wyjściem na spacer o zabraniu ze sobą czegoś, co uczyni cię widocznym, np. latarki czy mrugającej lampki rowerowej.

 

Naszą intencją nie jest grożenie, ale musimy przypomnieć, za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 złotych. W trakcie służby policjanci gliwickiej drogówki patrolują wiele kilometrów dróg naszego powiatu. Widząc osoby bez odblasków, reagują. Ale nie tylko nakładają mandaty. W wielu przypadkach kończy się na pouczeniu, rozmowie ostrzegawczej i wręczeniu odblasku.Niestety jak uczy doświadczenie w wielu przypadkach potrąceń przyczyną była "niewidoczność" pieszego w złych warunkach drogowych. 


Musimy zdawać sobie sprawę, że sami zadbamy o swoje bezpieczeństwo najskuteczniej. Inwestycja w kamizelkę odblaskową czy latarkę może uchronić nasze życie. W przypadku potrącenia poza terenem zabudowanym osoba piesza, która nie posiadała obowiązkowych elementów odblaskowych, może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. Widocznym warto być również na terenach zabudowanych!

  • www.policja.pl
  • Gliwicki policjant rozdaje odblaski, zdjęcie z 2016 r.