Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Szkolna Ekspedycja Pilchowice – Indie przez Knurów
20 stycznia ruszyła czternasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Dziewięcioro uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic oraz trzy uczennice Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie wyruszyło na ekspedycję do Indii. Podróż potrwa do 6 lutego.

Oto skład 14. Szkolnej Ekspedycji: Emilia Masłoń, Nikola Rduch, Magdalena Twardowska, Kacper Imiołek, Agnieszka Żaba, Amelia Golec, Maja Poszwa, Kinga Dajka i Oliwia Wladarz (wszyscy z Zespół Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach) oraz Milena Błędzińska, Nikola Pieczka i Oliwia Chłodnicka (z Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie). Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został wybrany Kacper Imiołek, jeden z najbardziej doświadczonych członków projektu. Opiekunem grupy jest nauczycielka pilchowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Małgorzata Surdel, a kierownikiem wyprawy – geograf w tych obydwu szkołach, pomysłodawca Szkolnych Ekspedycji, Adam Ziaja.

Główny cel wyprawy to dowiedzieć się, dlaczego święte  krowy tak właściwie są święte?

17 stycznia w pilchowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyła się odprawa przed ekspedycją. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszony jej główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu.

- Po raz pierwszy organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało, by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu – informuje Adam Ziaja. – Wśród szkół zaproszonych do projektu mamy tradycyjnie już Zespół Szkolno-Przedszkolny z Pilchowic i Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie. Patronat honorowy objęli Gmina Pilchowice i Powiat Gliwicki. Wśród partnerów projektu jest 11 firm i osób prywatnych, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, ubezpieczenie, smsy bez limitu, projekty graficzne, zostanie stworzona mapa wszystkich wypraw oraz mentalne przygotowanie uczestników do ekspedycji! Są to marki regularnie wspierające nasz projekt: SMSAPI, Firma ARS 4 Progress, Ed-Cert, Warsztat Koszulkowy, Firma Systemy 2000, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, Akademia Daytradingu, Etylina Agencja Reklamowa oraz nowe – mentalnie.pl, SMART geomatic i Pani Alina. Patronat medialny nad ekspedycją objęli: Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Infogliwice.pl - portal i telewizja, Iknurow.pl, Radio 90 i Telewizja Regionalna TVT.

Podróż rozpoczęła się w sobotę rano. Jej pierwszy etap podróżnicy pokonali z rodzicami, przejeżdżając samochodami do Katowic na dworzec PKP. Dalej już sami pociągiem udali się do Warszawy, skąd w godzinach popołudniowych mieli wylot do Helsinek i dalej do Indii. W New Delhi zameldowali się w niedzielę wczesnym rankiem.

- W planach mamy odwiedzenie takich miast jak New Delhi, Jaipur, Agra, Ambala, Chandigarh czy Hridwar. Mamy także zaproszenia od dwóch hinduskich rodzin na wizyty domowe i bardzo chcemy z nich skorzystać. Szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie! – zapowiadał Adam Ziaja podczas odprawy przed wyjazdem. – Drogę powrotną rozpoczniemy 6 lutego od przelotu na trasie New Delhi – Helsinki – Warszawa i dalej pociągiem na Śląsk. Tego samego dnia o godzinie 23:51 wysiądziemy z pociągu na katowickim dworcu i zakończy się nasza przygoda.

 „Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Jego założeniem jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych trzynaście ekspedycji, których celem były: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny i Finlandia.

Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Wyprawę pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco są tam wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.