Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Utalentowani seniorzy
Piękny śpiew, wspaniałe recytacje, poruszająca muzyka, dowcipne skecze, a nawet pokaz mody męskiej – to wszystko podziwiać można było podczas III Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów, który odbył się 23 listopada w Knurowie-Szczygłowicach.

To wszystko zaprezentowane zostało na scenie Domu Kultury. Natomiast pod sceną eksponowane były przepiękne wyroby rękodzieła artystycznego, obrazy, hafty i ozdoby świąteczne. – Cieszę się, że seniorzy tak licznie biorą udział w naszej imprezie – mówi pomysłodawczyni przeglądu Ewa Jurczyga, wicestarosta gliwicki. – Po raz kolejny udowodniają, że są bardzo twórczy i pełni energii. Z roku na rok nie tylko przybywa uczestników impezy, ale też prezentują oni coraz wyższy poziom artystyczny.

Jako pierwsze na scenie wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wilczy, które zachwyciły wszystkich swym śpiewem, poezją i dowcipem oraz wyglądem, bowiem przywdziały na tę okazję śląskie stroje regionalne. Grupa „Senior-Wigor” z Sośnicowic zaprezentowała nastrojowy układ muzyczno-ruchowy pt. „Czas” oraz spokojny utwór instrumentalny „Sofia”. W zupełnie innym charakterze utrzymana była scenka kabaretowa w gwarze śląskiej pt. „Wywiadówka”, przygotowana przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Bojszowie, a wywołująca na widowni salwy śmiechu. Z kolei zachwyt dla swych umiejętności tanecznych wzbudził występ Grupy Tańca Linowego „Hyże Nóżki” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Knurowie, która pokazała doskonale zgrany układ choreograficzny w stylu Dzikiego Zachodu. W piękną „Muzyczną podróż” zabrała po nim publiczność Grupa Instrumentalna „Razem” z DPS-u „Ostoja” w Sośnicowicach. Gdy tylko umilkły jej dźwięki i mocne brawa, na scenę wkroczyli panowie z DPS-u „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej, którzy wcielili się w rolę… modeli prezentujących najnowsze kreacje mody męskiej. Publiczność była nie tylko zadziwiona, ale i zachwycona stylizacjami na każdą okazję. Prezentacje na scenie zakończyło widowisko teatralno-muzyczne w wykonaniu Sekcji Teatralno-Muzycznej „UTeWuś” z UTW Knurów, na które złożyły się różnorodne piosenki i wiersze, dające wykonawcom możliwość pokazania wielu swych artystycznych talentów.

Nie mniejszy zachwyt wzbudziły liczne wyroby rękodzieła artystycznego, które można było zobaczyć podczas przeglądu. Klub Seniora z parafii Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach pokazał m.in. obrazy wykonane haftem krzyżykowym, koronkowe bombki i obrusy oraz serwety. Hafty ręczne i serwetki wystawiła pani Helena Perkowska. Sekcja Twórczych Inspiracji z Papieru, działająca w knurowskim UTW, przygotowała wystawę origami. „Zakręcone” z GOK-u Gierałtowice zaprezentowały całą gamę swych prac: haftowane obrazki, kartki i ozdoby świąteczne, obrazy olejne, biżuterię, serwetki robione na drutach i ażurowe pisanki. Całości dopełniło rękodzieło pań z Koła Gospodyń Wiejskich, działającego przy gierałtowickim GOK-u.    

- Dziękuję za trud włożony w przygotowanie tak bogatego repertuaru i prac artystycznych. Jestem pełna podziwu dla tego, co robicie. Można powiedzieć: przegląd powiatowy – poziom światowy… Gratuluję wszystkim wykonawcom, byliście wspaniali, do zobaczenia za rok! – mówiła kończąc imprezę Ewa Jurczyga. Wszystkie grupy, zespoły i wystawcy uhonorowani zostali dyplomami, które wręczyła im ona wspólnie z dr. Tomaszem Reginkiem, przewodniczącym Rady Programowej UTW Knurów.  

Organizatorem III Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów był Powiat Gliwicki.