Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Fot. Pixabay.com (CC0 Creative Common)

Fajerwerki, petardy, sztuczne ognie to elementy, bez których często nie wyobrażamy sobie Sylwestra. I choć są efektowne, mogą być bardzo niebezpieczne.

Każdego roku w Sylwestra dochodzi do wypadków za sprawą niewłaściwego używania wyrobów pirotechnicznych. Dlaczego? Ich użytkownicy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Nie czytają instrukcji, często spożywają alkohol przed odpalaniem fajerwerków, nie zachowują bezpiecznej odległości od odpalonych materiałów pirotechnicznych. Rezultatem błędów są poważne uszkodzenia ciała czy oparzenia. Niestety podobne wypadki to często zdarzenia z udziałem dzieci.

- Większość z tych tragedii wynika z nieodpowiedzialności dorosłych – sprzedawców, ale też opiekunów, którzy pozwalają najmłodszym na tę ryzykowną zabawę. Proszę zatem rodziców i opiekunów o rozwagę oraz rozmowę z dziećmi na temat możliwych zagrożeń - apeluje Rzecznik Praw Dziecka

Straż Miejska przypomina, że fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć dołączoną instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności. Sprzedaż środków pirotechnicznych jest dozwolona tylko osobom pełnoletnim.

Pamiętajmy też, że to, co cieszy ludzi, niekoniecznie podoba się zwierzętom. Huk fajerwerków czy głośna muzyka potęgują stres i niepokój u domowych pupili.