Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

cudklatka

Fot. materiały Zalewski Architecture Group

Wyjątkowo piękną klatkę schodową możemy podziwiać w historycznej kamienicy z końca XIX w. przy ul. Kościuszki. Śmiałej modernizacji podjęli się architekci gliwickiego biura architektonicznego Zalewski Architecture Group.

Dawny charakter obiektu podkreślono współczesnymi rozwiązaniami przestrzennymi i formalnymi. Instalacje i rurowania zostały ukryte w szafach, pojawiły się eleganckie szarości i dekoracyjne, lustra, które stylistyką nawiązują do dawnych sztukaterii, obramowań sufitów i ścian, detali snycerskich oraz lamperii.

Odtworzenie klatki w jej pierwotnym kształcie nie było możliwe ze względu na brak wiedzy o jej historycznym wyglądzie, a także koszty takich prac. Zdecydowaliśmy się na podejście metaforyczne – klatka odwołuje się do skojarzeń z historią, zamiast ją dosłownie cytować. Takie podejście nie fałszuje rzeczywistości i jest uczciwe – mówi Krzysztof Zalewski. (mf)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.