Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

3 grudnia, w 160 rocznicę urodzin Josepha Conrada, kino Amok wyświetli odnowioną cyfrowo kopię „Czasu Apokalipsy”, kultowego filmu Francisa Forda Coppoli. Seans będzie elementem obchodów Roku Josepha Conrada, wybitnego pisarza polskiego pochodzenia.

Obraz Coppoli jest luźną adaptacją powieści „Jądro ciemności” Conrada. Powszechnie uznawany za arcydzieło, zaliczany jest do najważniejszych filmów wojennych w historii kina.

Filmowa akcja rozgrywa się podczas wojny w Wietnamie. Oficer amerykańskiego wywiadu – kapitan Willard – wyrusza w głąb Kambodży z niebezpieczną misją. Ma wyeliminować groźnego dezertera, pułkownika Kurtza (w tej roli niezapomniany Marlon Brando), który na pograniczu kraju tworzy własną armię.

Misja wojskowa przeradza się w podróż w głąb ludzkiego umysłu, okaleczonego przez okrucieństwa wojny. Do historii przeszła fantastyczna ścieżka dźwiękowa, z utworem „The End” zespołu The Doors na czele.

Projekcję poprzedzi wykład „Wędrówka do piekła. Wątki apokaliptyczne w kulturze” prof. Ireneusza Gielaty. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 w kinie studyjnym Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

(mm)