Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Fot. Pixabay.com (CC0 Creative Common)

Wśród finalistów XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki jest dwóch naukowców z Politechniki Śląskiej.

Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz prof. Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego powalczą o zwycięstwo w kategorii naukowiec.

Finaliści z Politechniki Śląskiej już od lat odnoszą sukcesy na tym polu popularyzacji nauki. Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska jest mikrobiologiem, pracownikiem naukowym Katedry Biotechnologii Środowiskowej, pełni obecnie funkcję dyrektora Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Prof. Andrzej Katunin to pracownik Instytutu Podstaw Konstrukcji Maszyn i laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Naukowej Polityki. Praktycznie od początku swojej ścieżki naukowej aktywnie zajmuje się popularyzacją nauki.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 62 kandydatów. Jury wyłoniło 23 finalistów z całej Polski w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja oraz media. W kolejnym etapie kapituła konkursu wybierze najlepszych popularyzatorów w swojej kategorii, a także przyzna nagrodę główną – tytuł Popularyzatora Nauki 2017.

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w połowie stycznia. Organizatorem konkursu jest serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.