Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

fot. materiały organizatorów

Gliwiczanie znaleźli się w czołówce laureatów IV Festiwalu Podróżniczego Cape Diem. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział około 450 uczniów z Gliwic i powiatu gliwickiego.

W kategorii Pecha Kucha zwyciężył Eryk Czekalski (SP z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich) z prezentacją „Islandia – wyspa żywiołów”, drugie miejsce w kategorii Film z podróży zajęła Alicja Doktór ( I LO) z filmem „Grudzień pod palmami, wyprawa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich” a Konrad Wietrzak (II LO) był trzeci w kategorii Zdjęcia z podróży - za dwa zdjęcia „Rodzina Krokusów w Dolinie Chochołowskiej” i „Cienie Rodziny”.

IV Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem odbył się 29 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach. Patronat nad festiwalem., który organizowany jest przez Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach, objął Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Tegoroczna edycja pod względem frekwencji okazała się rekordowa. Do udziału zgłosiło się dwanaście szkół. Gliwice reprezentowane były przez uczniów I LO, II LO, SP 28, SP 6, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, IV LO i V LO.

Ponadto uczestniczyły w nim: ZS im. I.J. Paderewskiego, ZS-P w Pilchowicach, ZSZ nr 2 w Knurowie, SP w Rudzińcu, ZS-P z Żernicy, SP w Kozłowie i ZS-P z Wilczy oraz II LO z Rybnika.

W części wykładowej wystąpili Elżbieta i Andrzej Lisowscy, krakowscy podróżnicy, autorzy przewodników, twórcy telewizyjnego „Światowca” oraz członkowie nowojorskiego The Explorers Club. Zabrali uczestników w podróż od Maroka, Tunezji i Egiptu - przez Turcję, Iran, Emiraty Arabskie, Syrię, Pakistan, Indie – po Tajlandię, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję.

Drugim gościem był dr Leszek Litwin, geograf, specjalizujący się w geoinformacji oraz wykładowca akademicki na krajowych i zagranicznych uczelniach. O tajnikach windsurfingu oraz kitesurfingu opowiadał Radosław Chałubiński.

Przewodniczącą komisji konkursowej po raz czwarty była Anna Spiewla – Panasewicz – kurator sztuki (ZS im. I.J. Paderewskiego w Knurowie) w komisji zasiedli: Barbara Garstka (geograf - CKZU nr 1 w Gliwicach), Aleksandra Staniek (geograf - I LO w Gliwicach) i Joanna Kowalczyk (nauczyciel plastyki i muzyki w ZS-P w Pilchowicach).

Do części konkursowej zgłosiło się 39 uczniów z 9 szkół. Przygotowali oni 11 pokazów slajdów metodą pecha kucha, 10 filmów oraz 29 zdjęć.

Na laureatów konkursu czekały atrakcyjne nagrody m.in. plecaki, namiot i maty samopompujące, a Wydawnictwo Bezdroża po raz kolejny zadbało by wśród nagród znalazły się przewodniki podróżnicze i literatura turystyczna. Prawdziwym hitem okazały się vouchery na lekcję windsurfingu z instruktorem Mirosławem Małkiem oraz sesję w Wakeparku Big Blue. Dla uczestników festiwalu przygotowano m.in. miody od lokalnych pszczelarzy, buffy, obiektywy do telefonów, koszulki, mapy, magnesy i przewodniki rowerowe.

Nagrody ufundowali m.in. Gmina Pilchowice, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dyrekcje szkół - organizatorów w Pilchowicach, Miasto Gliwice, Powiat Gliwicki, Smart Geomatic, Szkoła Windsurfingu POL33.

Wyniki części konkursowej:

Kategoria A - Pecha Kucha

1. Eryk Czekalski - „Islandia – wyspa Żywiołów”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich.

2. Annika Geitz - “Chiny – na drugi koniec świata.” - Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie.

3. Marta Werwińska - „Kocioł Bałkański” - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Kategoria B - Film z Podróży

1. Patrycja Więcko - „342 km z lotu ptaka”, Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – techniku.

2. Alicja Doktór - „Grudzień pod palmami, wyprawa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich” - I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach

3. Katarzyna Serafin - „Wakacje życia”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Kategoria C – Zdjęcie z podroży – temat: „Rodzina”

1. Amelia Golec - „Najlepszy prezent” - Milenka z Mamą w dniu Chrztu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

2. Annika Geitz - „Mama poprowadzi cię tam, gdzie światło świeci najjaśniej” - pobyt w szpitalu, Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – techniku.

3. Konrad Wietrzak – za dwa zdjęcia „Rodzina Krokusów w Dolinie Chochołowskiej” i „Cienie Rodziny”, II Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach.

Nagrodę publiczności za pokaz metodą pecha kucha zdobyła Annika Geitz.

Zwycięskie filmy i zdjęcia będzie można oglądać na stronie festiwalu fb.com/festiwalcarpediem