fot. Z. Daniec, J. Pleszyniak

300 tys. zł zamierza przeznaczyć miasto na dofinansowanie koniecznych remontów w dwóch zabytkowych gliwickich świątyniach. O przyznaniu dotacji zadecydują na najbliższej sesji gliwiccy radni.

Miasto od lat wspiera remonty gliwickich zabytków, również sakralnych. Na ten cel z miejskiego budżetu przeznaczono blisko 3,5 mln zł.

W tym roku środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie remontu elewacji prezbiterium kościoła katedralnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz remontu konserwatorskiego i odbudowy murowanego ogrodzenia kościoła rektorskiego pw. św. Bartłomieja przy ul. Toszeckiej. Każda z parafii na konieczne modernizacje otrzyma po 150 tys. zł. Obydwa obiekty są wpisane do rejestru zabytków i właśnie ten wpis umożliwia samorządowi przekazywanie dotacji z budżetu miejskiego.

Remont gliwickiej katedry trwa w etapach od połowy minionej dekady. Będzie kontynuowany jeszcze przez kilka kolejnych lat. Według kosztorysu przygotowanego w 2013 r. całkowity koszt prac wyniesie około 17 mln zł. Przeprowadzone do tej pory renowacje (odnowienie zabytkowych organów, remont części elewacji wieży i części elewacji bocznych od strony północnej i południowej, a także I i II etap remontu elewacji prezbiterium) pochłonęły ponad 1,5 mln zł. Prace były bardzo zaawansowane i skomplikowane. Część środków pochodziła z miejskiego budżetu, część ze środków własnych parafii. Miasto wsparło katedrę kwotą blisko miliona złotych.

Planowane na 2018 r. prace budowlane obejmują remont konserwatorski części elewacji prezbiterium kościoła od strony wschodniej, m.in. przemurowanie pinakli z uzupełnieniem kształtek ceramicznych i tynków, naprawę lica ceglanego, oczyszczenie kamiennego cokołu oraz prace dekarskie. W kolejnych latach parafia planuje przeprowadzić dalszy remont elewacji prezbiterium.

Takie samo wsparcie jak katedra otrzyma z miejskiego budżetu zabytkowy kościółek rektorski pw. św. Bartłomieja – jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Gliwicach. Środki zostaną przeznaczone w tym roku na remont i odbudowę murowanego ogrodzenia świątyni od strony południowej, wzdłuż dojazdu do sąsiednich nieruchomości. Na części tego odcinka mur pełni jednocześnie funkcję masywnej ściany oporowej (ze względu na różnicę poziomu terenu po obu jego stronach). To kolejny, szósty już etap kompleksowej renowacji ogrodzenia zabytku przy ul. Toszeckiej.

Szeroko zakrojone prace remontowe w „małym Bartłomieju” są prowadzone od 2009 roku. Do tej pory wykonano m.in. kapitalny remont dachu świątyni (naprawa więźby dachowej i wymiana pokrycia gontu). Osuszono też zawilgocone mury kościoła, naprawiano spękane ściany i sklepienia, oczyszczono elewację frontową wieży oraz – począwszy od 2013 r. – odbudowano inne fragmenty murowanego ogrodzenia. Dotychczasowe remonty sfinansowane zostały ze środków parafialnych oraz dzięki wsparciu Miasta Gliwice, które przekroczyło kwotę 630 tys. zł. Udział w finansowaniu prac miał też Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

W kolejnych latach parafia planuje przeprowadzić dalszy remont pozostałych fragmentów murowanego ogrodzenia świątyni.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.