fot. Muzeum w Gliwicach

Nowe spektakle, znane gwiazdy, spektakularne wydarzenia, ciekawe warsztaty… Gliwickie instytucje kultury ruszają z kopyta i już w styczniu uruchamiają nowe projekty. Miasto przeznaczy w tym roku na ich działalność przeszło 18,5 mln zł. Efekty będą – i to jakie!

Klasyka, improwizacja, gwiazdy

2017 rok był pierwszym sezonem dla nowego zespołu Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bilans wypada imponująco – 10 premier w 10 miesięcy, a kolejna już 6 stycznia (o spektaklu „Damy i huzary” czytaj więcej na str. 16). Zaraz po klasycznej komedii Fredry widzowie zobaczą współczesną sztukę Nikołaja Kolady – „Wszechogarniająco”. Premiera przedstawienia z gościnnym udziałem Marii Pakulnis i Ewy Dałkowskiej zaplanowana jest na 16 lutego.

Wiosną na afisz wejdzie sztuka oparta na jednym z najsłynniejszych tekstów dramaturgicznych w historii – „Tramwaju zwanym pożądaniem” Tennesseego Williamsa. Reżyserował będzie Jacek Jabrzyk. Nie zapomniano także o młodych widzach – z myślą o nich Teatr Miejski w Gliwicach przygotowuje inscenizację „Małej Syrenki” Jana Christiana Andersena. Premiera odbędzie się 10 marca.

Więcej:

Teatr Miejski w Gliwicach
www.teatr.gliwice.pl

Film, muzyka, akcja!

W gliwickim kinie studyjnym poza najlepszymi polskimi i zagranicznymi filmami ostatnich miesięcy można trafić także na wydarzenia specjalne. W styczniu, marcu i kwietniu retransmitowane będą spektakle baletowe z londyńskiego The Royal Ballet. W kolejnej odsłonie cyklu „Sztuka na ekranie” (21 stycznia) zobaczymy multimedialną wystawę Sandra Botticelliego. Przed nami także siedem przedstawień operowych prosto z Nowego Jorku – w cyklu „Met Opera” zobaczymy między innymi „Cyganerię” Giacoma Pucciniego i „Semiramidę” Gioachina Rossiniego. To będą prawdziwe muzyczno-wizualne uczty! Na przełomie stycznia i lutego nad Gliwicami przeleci także Sputnik, czyli 11. Festiwal Filmów Rosyjskich. W programie jest między innymi najnowszy film Andrieja Zwiagincewa – nagrodzona na festiwalu w Cannes „Niemiłość”.

Także młodzi kinomani będą mieli w czym wybierać. 13 stycznia zaplanowano seans w ramach nowego cyklu spotkań „Dobry czas z filmem i rodziną”. W styczniu i lutym odbędą się także dwa Kinowe Podwieczorki (dla całej rodziny!). Regularnie organizowane są także Dziecięce Saloniki Filmowe. Gościem najbliższego spotkania (21 stycznia) będzie Michał Nogaś. Popularny dziennikarz i krytyk literacki podzieli się z młodymi widzami swoimi odkryciami filmowymi. Podczas szkolnych ferii zaplanowano także Filmowe Zimowisko.

Więcej:

Kino Amok
www.amok.gliwice.pl

Sztuka, praktyka, nauka

W nowym roku w gliwickim muzeum nie zabraknie cyklicznych spotkań w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej PAU, wykładów z cyklu „ARTEfakty” czy Podwieczorków muzycznych w Willi Caro. Do maja dr Joanna Winnicka-Gburek będzie analizować przemiany sztuki i pełnionych przez nią funkcji na przestrzeni dziejów w ramach spotkań z cyklu „Sztuka współczesna poza dobrem i złem?”. Na styczeń planowane jest także otwarcie nowej wystawy w Czytelni Sztuki – „Wojciech Plewiński. Reporter”.

Muzeum w Gliwicach to szacowna instytucja, ale w jej progach dzieci i młodzież wcale się nie nudzą! Najmłodsi pasjonaci historii poznają tajniki pracy w muzeum (na zajęciach z cyklu „Mały muzealnik”) oraz historię i zwyczaje swojego regionu (dzięki warsztatom „Śląsk na co dzień, Śląsk od święta”). Podczas ferii zimowych zaplanowano zajęcia prezentujące fascynujący świat Gotów i biżuterię tworzoną z żeliwa. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabraknie także wydarzeń specjalnych, upamiętniających tę ważną rocznicę. Dla młodzieży szkolnej przewidziano również wykłady na temat historii najnowszej oraz wydarzenia specjalne poświęcone losom tak zwanych żołnierzy wyklętych.

Więcej:

Muzeum w Gliwicach
www.muzeum.gliwice.pl

Pamięć, historia, dyskusja

W piątym oddziale Muzeum w Gliwicach praca wre – cyklicznie organizowane są Spotkania z Kresami Rzeczpospolitej i zajęcia dla dzieci w ramach Bajtel klubu. 11 lutego otwarta zostania czasowa wystawa „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”. Wkrótce poznamy także kolejnych gości redaktora Michała Nogasia z cyklu „Książki Pamięci”. Do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich wróci dr hab. Jacek Surzyn, historyk filozofii i politolog, który zaprosi słuchaczy na spotkania prezentujące wybitnych żydowskich myślicieli – począwszy od średniowiecznego filozofa Mojżesza Majmonidesa, na XX-wiecznej amerykańskiej uczonej Hannah Arendt skończywszy.

Od stycznia miłośnicy żydowskiej historii będą mogli poznać dzieje nie tylko Gliwic, ale też innych górnośląskich miast – Prudnika, Opola, Katowic i Bytomia (w ramach cyklu „Szlakiem żydowskich światów na Górnym Śląsku”). Planowane są także dwie duże konferencje naukowe. W marcu upamiętnione zostaną wydarzenia z 1968 roku i fala żydowskiej emigracji. W drugiej połowie 2018 roku zorganizowana zostanie konferencja na temat żydowskich cmentarzy. Do sprzedaży trafią także nowe wydawnictwa – jako pierwsza monografia Bożeny Kubit pt. „Ostoja pokoju dla tych, co odeszli. Historia żydowskiego cmentarza i domu przedpogrzebowego przy ul. ks. J. Poniatowskiego w Gliwicach”.

Więcej:

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
www.dom.muzeum.gliwice.pl

Wiedza, zabawa, integracja

W 2017 roku gliwickie biblioteki zorganizowały około 2 300 bezpłatnych i różnorodnych wydarzeń. Pobić ubiegłoroczny wynik będzie ciężko, ale bibliotekarze będą próbować! Niemal w każdej filii MBP będzie można trafić na wystawy, wykłady, warsztaty, lekcje dla dzieci, spotkania autorskie, spektakle, koncerty albo imprezy plenerowe. Zbliżająca się zimowa przerwa w nauce odbędzie się pod hasłem „Ferie jak z bajki”. Marzec będzie dla czytelników miesiącem szczególnym – wtedy przypada Światowy Dzień Poezji, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji odbędą się spotkania z autorami książek dla dzieci i gliwickimi poetami.

W maju tradycyjnie będziemy obchodzić Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – tym razem pod hasłem „(Do)wolność czytania”. Na listopad jest także planowana kolejna gliwicka odsłona International Games Day @ your library, międzynarodowej imprezy promującej różnego rodzaju gry. W kalendarzu imprez znajdą się także wydarzenia specjalne, związane z ustanowieniem 2018 roku Rokiem Herberta. Zupełnie nowym przedsięwzięciem jest opracowanie „Literackiej mapy Gliwic”, czyli odszukanie i opisanie śladów naszego miasta w literaturze oraz twórczości znanych i mniej znanych gliwickich pisarzy. Odbędzie się także 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Graficznego na Ekslibris.

Więcej:

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
www.biblioteka.gliwice.pl

 

(mm)