Opel

W Gliwicach Opel jest obecny od 1996 r. Spółka szczyci się długoletnią tradycją w produkcji wysokiej jakości samochodów i silników, a łącznie w swoich trzech oddziałach zatrudnia około 4 tys. osób. Obecnie Opel należy do francuskiego koncernu PSA (Peugeot-Citroën), który kupił od amerykańskiego General Motors12 fabryk. Fot. A.Witwicki/UM Gliwice

Dzięki zwiększeniu wydajności i konkurencyjności utrzymane i zmodernizowane mają zostać wszystkie fabryki w Europie, w tym w Polsce – zapowiada PSA, do której należy gliwicka fabryka Opla. Konsorcjum planuje przywrócenie rentowności, stworzenie wersji pojazdów elektrycznych i globalizację oraz zrównoważony rozwój. Takie założenia znalazły się w planie PACE.

Plan PACE ma przynieść korzyści pracownikom i poprawić wyniki koncernu. Według planu zostanie to osiągnięte do 2020 r. poprzez obniżenie progu rentowności do 800 tys. pojazdów, obniżenie emisji CO2 i elektryfikację (pojawią się modele z silnikami elektrycznymi, zasilanymi z akumulatorów lub hybrydy ładowane z gniazda sieciowego). Według planu do 2024 r. wszystkie linie modelowe samochodów osobowych będą zelektryfikowane. Ponadto ma się poprawić efektywność w kosztach produkcji i logistyki względem poziomów odniesienia, a także relacji kosztów wynagrodzeń do przychodów. Opel chce również utrzymać i zmodernizować wszystkie zakłady, nie zwalniać pracowników i powiększyć skalę działalności handlowej.
Opel przedstawił jasny i konkretny plan, który nie tylko zapewni firmie trwałą rentowność, ale także odpowiada na przyszłe wyzwania stojące przed branżą motoryzacyjną. Intencją firmy jest utrzymanie i zmodernizowane wszystkich fabryk w Europie, w tym w Polsce. Kluczowe dla realizacji planu jest zapewnienie odpowiedniej wydajności i konkurencyjności – komentuje Agnieszka Brania, rzecznik prasowy gliwickiej fabryki Opla. (mf)